9 kl. Užduotys: Lietuvių tautinis atgimimas.
Tamsi, neperregima ūkana apsiautė mūsų linksmą senovėje žemęLi; visokie vargai ir sunki, o ilga vergovė išdildė iš atminties mūsų laimingesnio ir nevargingo gyvenimo prisiminimus; užmiršome, kuo mes senovėje buvome [...] Šiaip – viskas pranyko, o ir tas mūsų vienintelis turtas – kalba, taip pat nyksta.
Bendriausia laikraščio programa – tautinės savimonės žadinimas. Jo leidėjai daug dėmesio skirdami Lietuvos praeičiai, stengėsi sužadinti tautinę lietuvių savigarbą, savo krašto meilę. Jie pabrėžė lietuvių teisę gyventi taip, kaip gyvena kitos tautos, patiems rūpintis savo ateitimi, skatino puoselėti lietuvių kalbą. J. Basanavisius net labiau už S. Daukantą kėlė reikalą gelbėti lietuvių kalbą. Laikraštyje buvo rašoma, jog tauta gyva tol, kol gyva jos kalba. Jame buvo skelbiama, kad atėjo laikas lietuviui prisiminti, jog jis privaląs drąsiai jaustis esąs lietuvis – tai teisėta ir garbinga.
Lietuvai atdavė visas jėgas, gabumus ir protą: rašė eilėraščius, apsakymus, straipsnius, rinko tatutosaką. Rašytojas ragino: dirbkite, dirbkite ir dirbkite, nes kiekvienas mūsų stabtelėjimas – tai valdžios laimėjimas. 1898 m. beveik vienas pats parengė laikraščio jubiliejinį numerį. Jame buvo išspausdinta „Tautiška giesmė“.
Būsimojo vyskupo apsisprendimas rašyti „Žemaičių vyskupystę“ lietuviškai buvo gerai apgalvotas žingsnis. Kadangi išsilavinusiems žmonėms, įpratusiems tik pamokymus tamsiai liaudžiai kalbėti lietuviškai, o savęs vertus tekstus skaičiusiems lenkiškai ar kitomis kalbomis tai vien (jo) kūrinio publikavimo tekstas sukėlė didelį sąmyšį konservatyviųjų vyskupijos jėgų galvose.
Šaltinis F
Šaltinis G
1. Kuriai bendrai temai nagrinėti yra skirti šie šaltiniai?
2. Kokia pagrindinė A šaltinio mintis.
3. Apibūdinkite A šaltinio autorių, parašykite du jo svarbius nuopelnus Lietuvai.B
4. Ką šaltinio autorius įvardija kaip „neperregimą ūkaną“?
5. Nurodykite šios „neperregimos ūkanos“ laikotarpį metų tikslumu.
6. Apie kokį laikraštį kalbama šaltinyje B. Savo atasakymą argumentuokite.
7. Paaiškinkite B šaltinyje pavartotą savoką ‚tautinė savimonė“.
8. B šaltinyje yra rašoma „, jog tauta gyva tol, kol gyva jos kalba“. Kuris iš...
Šį darbą sudaro 649 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!