Antikos laikais pasaulio ir jo žmonių likimas buvo patikėtas Olimpo dievų rankose, Renesanso laikotarpiu pasaulis buvo vertinamas humanisto akimis; romantikai į pasaulį žvelgė pro jausmų prizmę, o barokinė literatūra vadovavosi „memento mori“ idėja ir Dievo autoritetu. Novatoriškojo modernizmo literatūroje, kurioje abejojama praktiškai viskuo, autoriai pasaulį ėmė vertinti pasitelkdami ironiją. XX amžiaus modernizmo rašytojas, diplomatas Jurgis Savickis savo novelėje „Kova“ ironiškai vaizduoja žmogaus instinktus ir gaivališką prigimtį, kuriems jie negali atsispirti. Kitas XX amžiaus autorius, atstovaujantis vidurio katastrofų laikotarpį, Balys Sruoga savo memuaruose ironija apsisaugo nuo dehumanizuojančios lagerio aplinkos ir išsaugo savo dvasinę stiprybę.
XX a. modernizmo, artimo ekspresionizmui, Lietuvoje atstovas Jurgis Savickis savo novelėje „Kova“ ironiškai pašiepia žmonių ydas. Autoriaus kūryboje dažnai vaizduojami gaivališkos prigimties valdomi žmonės ir, nors jo kūriniams visiškai nebūdingas moralizavimas, novelėse veikėjai švelniai ironizuojami. Novelėje „Kova“ pasaulis vaizduojamas vaiko akimis, ironiškai perteikiami vienos šeimos santykiai. Novelės pavadinimas yra aliuzija į vaiko kovą už savo šeimą. Šiame kūrinyje sukuriamas lietuvių literatūrai nebūdingas motinos paveikslas – ji mėgsta išgerti, yra pasileidusi, valdoma instinktų, autoriaus ironiškai vadinama „karčemos princese“. Tačiau net ir išgėrusi ji siekia apsaugoti savo vaiką nuo girtų vyrų: „Ji glaudė jį prie savęs kaip višta savo išperą.“ Vaiko tėvas taip pat nėra autoritetas – jis berniuką „lupa“, girtuokliauja. Berniukas sutikęs panašaus amžiaus žyduką gatvėje ir išgirdęs, kad jis nemušamas, o tėvai juo rūpinasi – priima tai kaip įžeidimą ir stipriai jam trenkia (elgiasi kaip jo paties tėvas), jie autoriaus ironiškai pavadinami „draugais“. Berniukas siekia turėti „normalią“ šeimą, rūpinasi savo motina – yra ironiškai vaizduojamas su per dideliais rūbais, kurie yra lyg nuoroda į jo nevaikiškas atsakomybes. Ironiškas požiūris, nemoralizuojantis pasakojimo būdas skaitytojui leidžia suartėti su berniuku bei pačiam įvertinti situaciją, interpretuoti kūrinyje vaizduojamą problemą. Taigi, ironija padeda objektyviai...
Šį darbą sudaro 577 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!