• Karstiniai procesai ir kaip jie vyksta..........................
• Karstinės uolienos.........................................................
• Karsto įtaka ir reikšmė.................................................
• Karstiniai procesai Lietuvoje.......................................
• Sufoziniai procesai.........................................................
• Naudotos literatūros sąrašas........................................
Karstiniai ir sufoziniai procesai
Karstiniai procesai – tokie procesai, kurių metu vanduo, prisotintas anglies dvideginio, tirpina uolienas. Jie skirstomi į paviršinius ir požeminius.
Paviršinės formos
• Karstinė įgriuva
• Smegduobė
• Karstinė įsmuka
• Karstinė įslūga
• Karstinė mulda
Požeminės formos
• Karstinė tuštuma
Karstas yra įdomus natūralus reiškinys, turtingas peizažo formomis ir požeminėmis ertmėmis. Jis randamas visame pasaulyje, kur vanduo sąveikauja su tirpia pamatine uoliena, pvz. kaip klintimi ar kreida. Kadangi karstas yra natūralus gamtinis procesas, kurio sustabdyti niekas negali. Tačiau, nesuvokiant jo vystymosi dėsningumų ir netinkamai elgiantis, jį galima labai paspartinti. Todėl ypatingai svarbu jį pažinti, suprasti jo ypatumus, išmokti prisitaikyti prie jo kaprizų. Tik taip bus galima išvengti karstinio proceso nepageidaujamų pasekmių. Tam reikalingos visų mūsų pastangos. Dažniausiai karstiniu procesu padaliniai padaro didžiulius nuostolius išplaudamas kelius, tiltus ar pastatų pamatus. Tai dažniausiai nutinka tokiuose vietose kur gausiai iškrenta krituliai.
Žymiausi požeminiai karstai:
Urvais vadinamos požeminės ertmės, į kurias gali patekti žmogus, susijungiančių urvų tinklas vadinamas urvų sistema arba urvynu.
• Ilgiausia urvų sistema – Mammoth Cave (Kentukio valstija, JAV) 591 km,
• Gyliausia urvų sistema - Kruberio-Voronja (Abchazija) -2190m
Didžiausias (plačiausias) urvas - Sarawak urvas, (Gunung Mulu Nacionalinis Parkas (Borneo sala, Malajzija) 700m ilgio, 400m pločio ir 80m aukščio.
Kaip jie vyksta:
Karstinių procesų metu anglies dvideginiu prisotintas vanduo tirpina uolienas. . Lietus surenka CO2 atmosferoje arba dirvožemyje, ko pasekoje gaunasi anglies rūgštis (H2CO3). Toks švelniai rūgštus vanduo pradeda tirpdyti tirpios pamatinės uolienos paviršių. Laikui bėgant ištirpintos ertmės didėja, keisdamos paviršių ir formuodamos turtingą požeminio drenažo sistemą su daugybe urvų. Vanduo anglies dvidienį gauna iš kelių šaltinių: oro, augalijos, dirvožemio. Anglies dvideginio kiekis vandenyje priklauso nuo vandens temperatūros. Didėjant temperatūrai, mažeja anglies dvideginio kiekis galintis ištirpti vandenyje, o tai reiškia, kad mažėja vandens veikiamų uolienų tirpumas. Karstinių procesų greitis matuojamas mm per 100 metų....
Šį darbą sudaro 1105 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!