Iš kitų 14 a. šaltinių Gedimino laiškai ir juos liečiantys dokumentai išsiskiria išimtine verte. Juose atsispindi ankstyvosios Lietuvos feodalinės monarchijos, paskutiniosios viduramžių Europos pagoniškos valstybės istorinės tikrovės bruožai.
Yra išlikę šeši Gedimino laiškai, visi nuorašai. Laiškai parašyti lotynų kalba 1323-1324 m. Vilniuje. Jie adresuoti popiežiui Jonui XXII, kurio būstinė tuomet buvo Avinjone, Vokietijos miestų Liubeko, Zundo, Bremeno, Magdeburgo, Kelno, Rostoko, Greifsvaldo, Štetino ir Gotlando salos piliečiams, visoms vienuolių dominikonų ir pranciškonų provincijoms, visų pirma Saksonijos, Tartu ir Saremos vyskupams, Revelio žemės Danijos vietininkui ir Rygos miesto tarybai. Be šių šešių laiškų buvo žinomas dar vienas iš popiežiaus bulės, kurioje atpasakojamas Gedimino laiško turinys.
Gedimino laiškai ir kiti su jo valdymu susiję dokumentai – tai ne tik liudijimas apie Lietuvos priešinimąsi Vokiečių ordinui, valstybės ekonomikos ugdymą, Vilniaus tapimą sostine, konfliktą su vidaus oponentais dėl katalikiško krikšto priėmimo. Gedimino laiškų turinys leidžia teigti, jog tai – ir pirmasis Lietuvoje reklaminis tekstas. Tai unikali ir savita naujai besikuriančios Lietuvos valstybės reklama katalikiškoms Vakarų Europos šalims, kurios tikslas – parodyti naują, tarptautinį bendradarbiavimą priimančią valstybę, pasiryžusią kylančius konfliktus spręsti taikiu, diplimatiniu keliu. Gedimino laiškai tai paliudija. Tai oficiali reklama, sutvirtinama ne tik karaliaus žodžiu, bet ir karališkuoju antspaudu, kuris tuometinėje Europoje turėjo ypač didelę reikšmę: „Kad šie [nuostatai] niekad nebūtų pakeisti, mes šį laišką paliudijome ir sutvirtinome mūsų antspaudu.“ („Vt hec maneant illibata nostrum sigillum presentibus in testimonium dedimus et munimen.“)1, „Šio antspaudo niekintojus ir teksto klastotojus šiuo laišku skelbiame tikėjimo persekiotojais, piktais ir klastingais eretikais.“ („Huius sigilli contradictores et seriei reddimus falsoris fidei persekutores, haereticos malitiosos et perversos in his scriptis.“)2
Gedimino laiškai tarsi reklamuoja, pateikia Lietuvą teritoriniais, prekybiniais, juridiniais aspektais. Tai puikiai apsvarstytas Lietuvos kaip naujo, dar niekieno nevartoto produkto Vakarų Europai pateikimas. Tai tobulai apgalvota reklama, bylojanti apie jos kūrėjo sumanumą, gebėjimą žengti į visuotinę gerovę vedančia kryptimi: „Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškų bei...
Šį darbą sudaro 1798 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!