Terminas ergonomika kilęs iš dviejų graikų kalbos žodžių: ergo – darbas, nomos – dėsnis.
• rankinio valdymo sistemos, kuriose darbas atliekamas rankinėmis priemonėmis, operatoriui naudojant savo fizinę energiją;
• mechanizuotos sistemos, kurių energijos šaltinis yra mašina, o operatorius, naudodamas įvairius valdymo įtaisus, atlieka tik valdymo funkciją;
• automatizuotos sistemos, kurių darbas vyks operatoriui nedalyvaujant.
1.3. Ergonomikos tikslai ir metodai
Pirmaeilis ir svarbiausias ergonomikos tikslas – sistemos “Ž-M-A” efektyvumo didinimas
Darbingumas – tai žmogaus operatoriaus savybė, ribojama jo fiziologinių ir psichinių galimybių ir charakterizuojanti jo sugebėjimą per numatytą laiko tarpą kokybiškai atlikti konkretų darbą
Kitas ne mažiau svarbus ergonomikos tikslas – saugaus darbo užtikrinimas.
Trečias ergonomikos tikslas – mažinti žmogaus operatoriaus fizinį krūvį, skatinti jo aukštesniųjų psichinių funkcijų – mąstymo, atminties, dėmesio - vystymąsi, sukurti komfortabilias darbo sąlygas.
1.4. Ergonomikos sudėtis ir struktūra
Skiriami šie pagrindiniai grupiniai rodikliai: antropometriniai, higieniniai, fiziologiniai, psichofiziologiniai ir psichologiniai
Pirmasis grupinis rodiklis – antropometrinis, reglamentuoja mašinos, dirbančiojo kūno matmenų ir formų, atskirų kūno dalių judėjimo galimybių ir kitų parametrų atitikimą. Jo vienetiniai rodikliai užtikrina racionalią ir patogią darbo pozą, optimalias rankų ir kojų judesio zonas, patogias rankenas ir kt.
Antrasis grupinis ergonominis rodiklis – higieninis, charakterizuoja darbo aplinkos higieninius parametrus, jų įtaką žmogaus darbingumui. Jo vienetiniai rodikliai – mikroklimatas, apšvieta, triukšmas ir kt.
Trečiasis grupinis ergonominis rodiklis – fiziologinis, charakterizuoja tuos ergonominius reikalavimus, kurie reglamentuoja žmogaus jėgos, greičio ir kitas savybes.
Ketvirtasis grupinis rodiklis – psichofiziologinis, įvertina žmogaus regos, klausos savybes, psichofiziologinių galimybių kitimą keičiantis amžiui, reakcijos greitį ir t. t.
Penktasis grupinis rodiklis – psichologinis, apibūdina mašinos ir žmogaus atminties, mąstymo, darbo įgūdžių įsisavinimo galimybių atitikimą.
Ergonomikos struktūrą formuoja jos tikslai: sistemos “Ž-M-A” efektyvumas, darbo joje saugumas, žmogaus operatoriaus asmenybės tobulėjimo galimybės (komfortas).
2. ANTROPOMETRIJA
Žodis antropometrija kilęs iš dviejų graikų kalbos žodžių: anthropos – žmogus, metreo – matuoju.
Yra du pagrindiniai kūno matmenų tipai – statiniai ir dinaminiai.
Statiniai matmenys matuojami, kai kūno padėtis yra fiksuota
Dinaminiai matmenys matuojami kūnui atliekant tam tikrą veiksmą.
3.1. Rega
Rega...
Šį darbą sudaro 2634 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!