1.3 Priežastingumo sąvokos kritika 6
1.4 Jėgos sąvokos kritika 7
1.5 Substancijos sąvokos kritika 7
1.6 Religijos kritika 8
1.7 Dorovės filosofija 9
Išvados 10
Literatūros sąrašas 11
Įvadas
XVIII a. įsigalėjo naujo tipo filosofija, kėlusi praktinius tikslus. Tikėta, kad filosofija tobulina mąstyseną ir gyvenseną. Pažinimas jai nebuvo savitikslis, jis turėjo apšviesti protus, išguiti prietarus, įveikti tamsumą. O prietarais ir tamsumu XVIII a. filosofija laikė tikėjimą antgamtiniais dalykais. Atskleisti daiktų prigimtį XVIII amžiuje stengtasi ne mažiau nei praėjusiame, tačiau šis uždavinys buvo suprantamas kitaip. Tada manyta, kad tikroji daiktų ir žmonių prigimtis atsiskleidžia tik protui, nors patirtis ir liudytų ką kita: antai žmonės iš prigimties yra lygūs, nors matome, kokia skirtinga jų padėtis. Dabar buvo samprotaujama kitaip: žmonių ir daiktų prigimtį atskleidžia patirtis; ji rodo, kad žmonės kaip tik iš prigimties yra nelygūs. Buvo atsisakyta minties, kad protas yra pažinimo šaltinis, tačiau pripažįstama, kad protas yra jo matas. Visus vaizdinius – ir tikslius, ir netikslius – mūsų sąmonė gauna tik per patyrimą, tačiau kurie iš jų yra tikslūs, gali nustatyti tik protas. Tik protas – o anaiptol ne apreiškimas, ne jausmai ar įpročiai. Mat pastarieji, o ne patirtis dabar buvo priešpriešinami protui.
Kaip užbaigta filosofinė doktrina, empirizmas yra XVIII a. vaisius, kuris išaugo iš grynai teorinių reikmių. Empirizmo pamatai buvo sukurti Anglijoje, tai Locke'o, Berkeley'o, Hume'o, Shaftesbury'o ir daugelio kitų mąstytojų nuopelnas. Ši srovė remiasi vien patirtimi: be jos negalime pažinti tikrovės. Patikimumą garantuoja juslinis įspūdis, juslinis suvokimas, kuris yra mums duotas tiesiogiai ir todėl neabejotinas. Empirizmas geriausiu pavyzdžiu laiko gamtos mokslus ir jų indukcijos metodą. Empirikai visas žinias apie pasaulį gauna iš to, ką jiems sako pojūčiai. Klasikinį empirinio požiūrio apibrėžimą pateikė Aristotelis. Jis teigė, kad sąmonėje nėra nieko, ko pirmiau nėra buvę pojūčiuose. Pasaulio į kurį patenkame, išvis nepažįstam, kol jo nepajuntame. „Empirizmas gali būti apibrėžiamas tokiu teiginiu: visas sintetinis pažinimas remiasi patyrimu“ (B. Russellas, 1952). Empirizmu...
Šį darbą sudaro 2948 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!