Pačia bendriausia prasme apmokėjimo už darbą formas ir dydį reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo apmokėjimo, Gyventojų pajamų garantijų, Darbo sutarties ir Kolektyvinių susitarimų ir sutarimų įstatymai. Šių normatyvinių dokumentų nuostatos, be abejo, yra konstruktyvios nustatant konkretų atlyginimą, įvairių specialybių darbuotojams, dirbantiems įvairiose įmonėse.
Dabartinėmis sąlygomis išsivysčiusios rinkos šalyse daug dėmesio skiriama darbo apmokėjimo priklausomybei nuo šalies ekonomikos plėtotės veiksnių, nuo darbo turinio kitimo, darbuotojų kvalifikacijos, darbo sąlygų, įmonės specifikos.
Šio darbo tikslas: išnagrinėti darbo apmokėjimą ir jo pokyčius Lietuvoje.
Susipažinti su darbo apmokėjimo samprata, struktūra ir pagrindiniais tikslais.
Išsiaiškinti darbo apmokėjimo sistemas, jų funkcijas ir veiksnius.
Išanalizuoti darbo apmokėjimo pokyčius Lietuvoje.
Darbe yra panaudoti šie tyrimo metodai: mokslinės literatūros analizės, grafinio vaizdavimo metodai.
1. DARBO APMOKĖJIMO SAMPRATA, STRUKTŪRA IR PAGRINDINIAI TIKSLAI
Darbo apmokėjimas yra ekonominė ir teisinė kategorija. Teisinių santykių plotmėje vartojamos įvairios sąvokos - ,,darbo užmokestis", ,,darbo apmokėjimas", ,,atlyginimas", todėl tikslingiausia būtų aptarti pačią sąvoką.
Siaurąja prasme ,,darbo užmokestis" gali būti suprantamas kaip atlyginimas, išmokamas darbuotojui už jo darbo jėgos (ne tik fizine prasme) panaudojimą. Atlyginimas reiškia įprastą pagrindinį ar minimalų darbo užmokestį ar kitą atlyginimą, kurį darbuotojas tiesiogiai ar netiesiogiai gauna už savo darbą iš darbdavio.
Darbo užmokestis kaip ekonominė kategorija kartais traktuojama labai plačiai ir apima ne tik asmenų, dirbančių pagal darbo sutartis, bet ir laisvų profesijų atstovų, individualių įmonininkų, dirbančių pagal civilinės teisės sutartis, apmokėjimą už jų darbą ar atliktas paslaugas.
Rinkos ekonomikos sąlygomis darbo užmokestis yra darbo jėgos (kaip ypatingo išteklio, būtino gamybai) kainos išraiška, nustatomas atsižvelgiant į pasiūlos ir paklausos santykį, taip pat pagrindinius parametrus, apibūdinančius darbo jėgos kokybę (profesiją, kvalifikaciją).
Teisinis ,,darbo užmokesčio" socialinės - ekonominės kategorijos aspektas atspindi darbo santykių pobūdį. Teisine prasme darbo užmokestis - tai darbo santykių elementas. Darbo užmokestis - tai atlygis už darbo sutartyje sutartas atlikti darbo funkcijas, t.y. už darbo jėgos panaudojimą. Darbo jėga, kaip ir kiekviena kita prekė, turi savo kainą, išreikštą žmogaus veiklos rezultatais (atlikta paslauga).
Pagal Tarptautinės darbo...
Šį darbą sudaro 5605 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!