• Drausminė atsakomybė;
• Civilinė atsakomybė.
Civilinę atsakomybė yra pati seniausia atsakomybės rūšis. Tačiau senovės Romoje ji gal labiau buvo panaši į administracinę atsakomybę. Jau Romos teisininkai pripažino, kad skriauda neturi būti be atsako ir tai yra esmė. Vėliau jie pripažino pinigines kompensacijas, kurios buvo skirtos labiau nubaudimui, o ne nukentėjusiojo pasitenkinimui.
Civilinė atsakomybė yra turtinė atsakomybė, t. y. pažeidejas visada patirs neigiamą
turtinį poveikį, pasekmes. Tai turtinė pareiga atlyginti savo sąskaita
kitam asmeniui padarytą žalą.
Šalys yra kreditorius ir skolininkas. Čia kreditorius turi teise. Jis turi teisę reikalauti atlyginti nuostolius arba sumokėti netesybas. O skolininkas turi pareigas, t.y. jis privalo atlyginti padarytus nuostolius arba sumokėti netesybas. Taigi civilinė atsakomybė yra dvišalė prievolė, nes yra vienos šalies teisės (nukentejusiojo arba kreditoriaus), o kitos šalies pareigos (pažeidejo arba skolininko). Taigi civilinę atsakomybė yra vienas iš pežeistos teisės gynybos būdų. Jai visada būdingas turtinis pobūdis. Šis požymis skiria civilinę atsakomybę nuo kitų pažeistos teisės gynybos būdų. Taip pat civilinė atsakomybė gali būti taikomas ir su kitais gynybos būdais, nors pagal įstatymą gali būti ir „savarankiška“ atsakomybė.
Norint išsiaškinti civilinės atsakomybės taikymo sąlygas, reiktų susipažinti su civilinės atsakomybės rūšimis, o plačiau, kaip ji atsirado, kaip atlyginami nuostoliai, kada taikoma pati civilinė atsakomybė.
Civilinės atsakomybės rūšys
• Pagal tai, kaip ji atsirado:
• Sutartinė;
• Deliktinė.
• Pagal nuostolių atlyginimo apimtį:
• Visiška;
• Ribota.
• Pagal tai, kas atlygina:
• Solidari;
• Subsidari.
Sutartinė ir deliktinė atsakomybės
Sutartinė ir deliktinė atsakomybės yra panašios (ne tik skirtingos) ir pagrindinis panašumas yra, kad tai yra papildoma turtinė prievolė tam, kas pažeidžia pagrindinę prievolę. Tarp šių rūšių bendra yra šių atsakomybės rūšių funkcijos, tikslai.
Šių atsakomybių rūšių skirtumai yra tokie:
1. Skirtingas atsiradimo pagrindas, tai yra sutartinė civilinė atsakomybė atsiranda pažeidus sutartį, o deliktinė civilinė atsakomybė atsiranda ne sutarties, o delikto pagrindu. Kartais deliktinė atsakomybė gali atsirasti ir iš sutarties, bet čia yra išskirtiniai atvejai.
2. Skirtingos atsakomybės formos (žalos atlyginimas ir netesybų sumokėjimas), sutartinė atsakomybė gali pasireikšti...
Šį darbą sudaro 6183 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!