2005
Priesagų vediniai
Priesagų yra įvairių – vienos jų aiškiai keičia šaknies reikšmę ir sukuria naują žodį, gausina žodyną( beržas ir beržynas, kasti – kastuvas, uoga – uogauti), kitos keičia tik žodžių priklausymą kalbos daliai(važiuoti – važiavimas, gražus – gražumas, gražus – gražiai), dar kitos priesagos drauge su galūnėmis priklauso žodžių formų darybai arba kaitybai(rašyti – rašy-dav-o, rašy-tume, raš-ant-is, rayš-dam-as ir t.t.).
Taisytinų priesagų (kaip ir priešdėlių) vedinių yra dvi grupės: arba vedinį gadina svetima priesaga (nevartotinas hibridas), arba savai priesagai suteikta svetima reikšmė (dalinis vertalas, kartais – dalinis semantizmas).
Žodžiai su netinkamai pavartotomis savomis priesagomis
Įvairių reikšmės vertalų į priesaginius žodžius iš svetimų kalbų įsibrauna daug mažiau negu į priešdėlinius, nors priesagų nepalyginti daugiau negu priešdėlių. Taip yra todėl, kad priesagos gramatiškesnės: aiškiai rodo žodžio priklausymą kalbos daliai: jei -ėjas, -ietis – tai daiktavardis, jei -inis, -iškas – būdvardis, jei -inti, -uoti – veiksmažodis, o, tarkim, priešdėlis pa- – kalbos dalies neatskiria, plg. pagava, pagauti, pagaulus. Be to, su priesagomis galima padaryti vienos kalbos dalies žodį iš kitos kalbos dalies žodžio (mažas – mažiukas, mažuma, mažinti, mažai...), o su priešdėliais žodžiai daromi tik iš tos pačios kalbos dalies: rašė – įrašė, išrašė, parašė, surašė...; po langu – palangė; už sienos – užsienis.
Vis dėlto ir su kai kuriomis priesagomis pasitaiko reikšmės vertalų – dalinių semantizmų, net šiek tiek tikrųjų vertalų. Tokios pavojingesnės yra daiktavardžių priesagos -ėjas ir -tojas, -ietis, būdvardžių priesagos -inis, -iškas ir -ingas, veiksmažodžių -inėti (-dinėti), prieveiksmių formantas -iniai.
-ėjas, -tojas – šias priesagas tikslinga aptarti kartu, nes abiejų norminė ir klaidinga vartosena nesiskiria.
Su šiomis priesagomis lietuviai nuo seno darydavosi tik asmenų pavadinimus – dažniausiai pagal nuolatinį darbą, verslą, amatą, profesiją: siuvėjas, vedėjas, mokytojas, neretai – ir pagal kalbamuoju metu vykdomą veiksmą: pjovėjas, pirkėjas, keliautojas. Daug tokių vedinių dabar gali reikšti ir profesiją, ir atsitiktinio veiksmo atlikėją: kirpėjas, slaugytojas. Beveik iš visų šių daiktavardžių...
Šį darbą sudaro 3909 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!