Referatai

Žirgo simbolis lietuvių liaudies dainose

9.6   (3 atsiliepimai)
Žirgo simbolis lietuvių liaudies dainose 1 puslapis
Žirgo simbolis lietuvių liaudies dainose 2 puslapis
Žirgo simbolis lietuvių liaudies dainose 3 puslapis
Žirgo simbolis lietuvių liaudies dainose 4 puslapis
Žirgo simbolis lietuvių liaudies dainose 5 puslapis
Žirgo simbolis lietuvių liaudies dainose 6 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Darbo tema
Lietuvių liaudies dainos.
Ištrauka

Tai populiarus liaudies poezijos personažas. Ši realija paplitusi ne tik senosiose – kalendorinėse, darbo, vestuvinėse dainose, bet ir kur kas vėlyvesnės kilmės folklorinėse tekstuose. Ne visi dainuojamosios tautosakos žirgai gali būti interpretuojami mitologiniu aspektu. Ir pačioje kalendorinėje poezijoje sąlygiškai skirtinas mitinis ir nemitinis žirgas. Tokį skyrimą daugiausia lemia žirgo semantinis kontekstas – vienur ryškus šios būtybės santykis su mitiniais dainų elementais, kitur – žirgas yra tradicinėje buitinėje dainų sferoje (nedaug ką pasakančioje apie teksto pobūdį ir kilmę). Pastarosios atributai: rūtų darželis, sodas, varteliai. Toje buitinėje aplinkoje itin pastovus žirgo santykis su berneliu. Bernelis joja pas mergelę ar šiaip jodinėja, medžioja. Bernelis prižiūri žirgą:šeria, girdo, gano, balnoja. Beje, kartais su žirgu bendrauja ir kiti dainų veikėjai – mergelė, tėvelis. Žirgo veiksmai: nešą raitelį, žvengia, mindo rūtas, žemę kapsto. Tokia įprastinė žigo aplinka. Deja, iš jos beveik nieko negalima spręsti apie įmanomą kalendorinių dainų žirgo mitinę prasmę.
Vartus atkelsiu, Dangų paremsiu.
Dvarą nušluosiu. Žvaigždes skaitysiu.
O patkavėlėm
Ugnį iskilsiu,
Alelium kalėda,
Ugnį iskilsiu.
Reikia manyti, kad tai yra kažin koks milžiniškas žirgas. Juk jis ausimis dangų paremia, akimis žvaigždeles skaito, uodega dvarą ir visus kelius nušluoja, kojomis duobes išmuša. Kaitose lietuvių liaudie dainose arklys karčiais lauką užkloja, šilkine uodega pasaulį šluoja. Šio dainų tipo žirgas primena kalendorinių tekstų elnią bei pasaulio medžio vaizdinį. Tokį spėjimą pagrindžia ne vien kalendorinės dainos. V. Ivanovas straipsnyje, skirtame senovės indų ritualinių bei mitologinių terminų, sudarytų iš ASVA - ,, arklys ”, aiškinimui, įrodo, kad žirgas senovės indams galėjęs ritualinis simbolis, ekvivalentiškas pasaulio medžiui. V. Ivanovas teigia, kad jo aptariamas arklio kultas turi bruožų, bendrų visiems indoeuropiečiams. Vadinasi, ir lietuvių žirgas galėjo išlaikyti tų indoeuropietiškąją bendriją menančių žirgo ypatumu. Lietuvių dainos taip pat liudija arklio ir pasaulio medžio tam tikrą panašumą. Vienas jų bendrų bruožų – nepaprastas didumas. Aptartasis žirgas ausimis remia dangų. Kita žirgo – pasaulio medžio analogija: neretai abu vaizdiniai (ar bent...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1071 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
6 psl., (1071 ž.)
Darbo duomenys
  • Etninės kultūros referatas
  • 6 psl., (1071 ž.)
  • Word failas 40 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį referatą
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt