Turinys
Įvadas
Šiame darbe aš norejau apibūdinti žalvario amžiau kirvius ir jiems priskiriamą durklą iš Veliuonos. Šis durklas yra vienintelis Lietuvoje (minimas dar ir Panevėžio apylinkėse rastas, bet apie jį duomenų nėra), todėl parodoma iš kur jis, pateikiami jo išmatavimai. Dėja ir šis vienintelis dirbinys yra dingęs.
Žalvariniai kirviai buvo vieni iš svarbiausių to meto dirbinių, todel aptariami jų tipai, kilmės ištakos. Kiekvienas kirviu tipas nuosekliai apibūdinamas. Pateikiamos jų radimvietės Lietuvos teritorijoje (piliakalniai, lobis).
Taigi čia apžvelgti paminėtus dirbinius ir jų tipologiją
Kotiniai durklai
Lietuvos teritorijoje rasta įvairių žalvarinių dirbinių. Ankstyviausias iė jų yra kotinis durklas, surastas Veliuonuoje.
Žalvariniai kotiniai durklai pabaltyje retai teaptinkami. “Veliuonos kotinis durklas yra importinis į lietuvą patekęs iš Vartos upės baseino.” ( Kulikasuskas P. Lietuvos archeologijos bruožai 1961). Tipologiniu atžvilgiu šis ginklas priklauso vadinamąjai Šiaurės Poznanės žalvarinių kotinių durklų grupei. Tai pats puošniausias to meto durklas, paprastai datuojamas žalvario amžiaus pirmuoju periodu. Dar vienas tuoks kotinis durklas buvo rastas Panevėžio apylinkėse, bet apie jį žinių trūksta. “Veliuonos kotinio durklo ilgis- 66 cm, ašmenų ilgis- 18,75 cm, plotis- 6,25 cm, o viršutinė dlis sugadinta” ( Puzinas J. Veliuona Proistorė // Lietuvių enciklopedija Bostonas 1965 T. 33 p. 322).
Veliuonos kotinis durklas buvo saugomas Lietuvos senirnų muziejuje, Vilniuje. Iš čia jis dingo 1915m.
Daugiau duomenų žinoma apie tuo metu vartotus žalvarinius kotinius durklus.
Kotinis Veliuonos durklas
Atkraštiniai kirviai
Daugumą ankstyvojo žalvario amžiaus dirbinių sudaro atsitiktinai rasti žalvariniai dirbiniai. Dalis jų yra nevietinės gamybos, jie pateko iš kraštų, kurie metalo turėjo daugiau. Visų pirma tai buvo reprezentaciniai dirbiniai- ginklai.
Išmokus perdirbti žalvarį iš pradžių buvo gaminami smulkūs daiktai, kuriems metalo reikėjo mažiau, bet labiausiai krašte plito žalvariniai kirviai.
Atkraštiniai kirviai 11- 25 cm ilgio. Viename gale plokšti ašmenys, o likusi dalis- ilga, platesnė arba siauresnė įtvara su plokščiu arba gaubtu, išilgai besitęsiančiu grioveliu ir įvairaus aukščio atkraštėmis pakraščiuose. Į įtvarą buvo įtvirtinamas medinis lenktas kotas. “Kirviai nevienodi, skiriasi įtvaros ir ašmenų ilgis,...
Šį darbą sudaro 1964 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!