Sprendimų priėmimas ir sprendimų priėmimo analizė priklauso viešosios politikos (public policy) sričiai. Viešumo sąvoka galima analizuoti pasitelkus „gėrybių“ sąvoką. Viešoji gėrybė – gėrybė arba paslauga, prieinama visiems.
Grynos viešosios gėrybės yra tos, kurias teikia valstybė, o ne rinka. Grynos privačios gėrybės yra tos, kurios vartojamos pasirinktinai ir kurias gali vartoti tik už jas mokantys. Svarbiausias viešųjų gėrybių bruožas yra jų ne dalomumas arba prieinamumas visiems; tuo jos skiriasi nuo privačių gėrybių, kurios pagal apibrėžimą prieinamos visiems. Už viešąsias gėrybes mokama mokesčių lėšomis, o jų kainą išreiškia mokesčių naštos dydis. Už privačias gėrybes mokama individualiai – pagal rinkos kainų sistemą.
Šio darbo tikslas – išnagrinėti pačią viešųjų gėrybių sampratą ir kokios iškyla problemos jas teikiant Lietuvoje.
• Ne išskirtinumas t.y. jeigu viešoji gėrybė pagaminta, tuomet visi turi vienodą galimybę ją vartoti.
Dėl šių savybių rinkos negali garantuoti pakankamo kiekio viešųjų gėrybių. Kartais vyriausybė gali išspręsti šią problemą, siūlydama tokią gėrybę arba skatindama privačias įmones tas gėrybes gaminti.
Viena didžiausių problemų, kuri iškyla nagrinėjant viešąsias gėrybes yra tai: kad, bet kurių viešųjų gėrybių gamyba, kaip mes beįvertintume kaštus ir naudą, vis dėl to duoda ir išorės efektų, kurie sunkiai įvertinami pinigais.
II. Viešųjų gėrybių apibrėžimas
Paprasčiausias viešosios gėrybės apibrėžimas galėtų būti toks: „viskas, ką suteikia vyriausybė“, ir yra visuomenės prekės. Tačiau toks apibrėžimas yra per platus dėl dviejų priežasčių:
1) Jis apima visų tipų socialines išmokas, pavyzdžiui, nemokamas maitinimas, gydymas, taip pat transferines išmokas, kurios perskirsto pajamas iš vienų gyventojų grupių kitoms;
2) Apibrėžimas: „viskas, ką suteikia vyriausybė“ taip pat apima ir tas veiklos rūšis, kurias galėtų vykdyti privačios firmos, tačiau jas atlieka vyriausybė. Pavyzdžiui galėtų būti visuomeninis transportas, valstybės finansuojamos mokyklos, elektrinės.
Dėl šių dviejų momentų vartosime siauresnį viešųjų gėrybių apibrėžimą, būtent: tai yra tokios prekės, kaip upės užtvankos, kurių negali pastatyti privačios firmos.
Prekė, skirta individualiam vartojimui, yra daloma, t.y. ją sudaro daug vienetų, kad atskirai pirkėjai galėtų ją nusipirkti. Be...
Šį darbą sudaro 6181 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!