1918 m. lapkričio 16 d. Tilžėje susirinkę 53 Mažosios Lietuvos veikėjai įsteigė Prūsų Lietuvos tautinę tarybą, kuri po dviejų savaičių - lapkričio 30 d. priėmė santūraus turinio “Pareiškimą”, vėliau išgarsėjusį Tilžės akto pavadinimu. Jame skelbiama krašto daugumos gyventojų valia: Mažosios Lietuvos prisiglaudimas prie savo tautos kamieno - Didžiosios Lietuvos. Šį aktą pasirašiusieji garbingai pasižadėjo visas jėgas aukoti minėtam tikslui. Tilžėje pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos aktas šio krašto lietuviams buvo tolygus Lietuvos nepriklausomybės 1918 m. vasario 16 d. aktui.
Atsižvelgdami į tai, kad viskas, kas yra, turi teisę gyvuoti ir tai, kad mes Lietuviai čionai Prūsų Lietuvoj gyvenantieji sudarome šio krašto dauguomenę, reikalaujame mes, remdamiesi ant Vilsono Tautų paties apsisprendimo teisės, priglaudimą Mažosios Lietuvos prie Didžiosios Lietuvos. Visi savo parašu šitą pareiškimą priimantieji pasižada visas savo jėgas už įvykdinimą minėto siekio pašvęsti.
Tilžė, 1918 m. lapkričio 30 d.
Tilžės aktas – tai svarbus politinis dokumentas, turintis gilias istorines šaknis.
XII a. pabaigoje Vokiečių ordinas užgrobė Lietuvos karaliui Mindaugui priklausančias vakarinių lietuvių žemes – Nadruvą, Skalvą ir vakarinę Karšuvą. Taip atsirado Mažoji Lietuva, kurią kunigaikštis Vytautas vadino savo tėvonija… Lietuvių tauta buvo padalinta į dvi skirtingo likimo dalis… Mažojoje Lietuvoje (kitaip – Prūsų Lietuvoje) lietuviai iki XIX a. sudarė absoliučią krašto gyventojų daugumą ir, kaip byloja Tilžės aktas, XX a. pradžioje buvo išsaugoję norą “lietuviais gimę, lietuviais ir išlikt”.
1915 m. į Didžiąją Lietuvą atėjęs I pasaulinis karas pakeitė jos okupantą – 120 metų užsibuvusią carinę Rusiją išvijo kaizerinė Vokietija, iki tol valdžiusi tik Mažąją Lietuvą. Praėjo dar keli metai ir abi imperijos ėmė braškėti. 1917 09 18-23 Vilniaus seimas (33 apskričių atstovai) iškėlė reikalavimą siekti nepriklausomos Lietuvos valstybės lietuvių etnografinėse ribose. Lemtingi buvo 1918 metai – jie tapo istorinio lūžio, ne tik Vasario 16 d. akto, bet ir Mažosios Lietuvos lietuvių apsisprendimo, Tilžės akto metais. Tilžės Aktas – tai teisinis dokumentas, grindžiamas vietos gyventojų (ne...
Šį darbą sudaro 5350 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!