KURSINIS DARBAS
“Teisinio precedento samprata”
2006 m.
Vilnius
Planas
1. Įžanga;
2. Teisinio precedento istorinė raida Anglijos teisėje;
3. Teisinio precedento struktūra – ratio decidendi ir obiter dicta;
4. Teisinio precedento aikinimas;
5. Teisinio precedento taikymas Anglijos teismų sistemoje;
6. Teisinio precedento rūšys;
7. Teisinis precedentas romanų – germanų ir Lietuvos teisinėje sistemoje;
8. Ivados.
Literatūros sąrašas.
1. Įžanga
Teisinis precedentas – kaip teisės šaltinis – formavosi anglų teisinėje sistemoje daugelį amžių, buvo ir yra pirminiu teisės šaltiniu. Viduramžiais Anglijoje daug teisės institutų buvo suformuluota ne Parlamento išleistuose įstatymuose, bet teismų sprendimuose – teisiniuose precedentuose. Anglų teisė precedentine yra ir dabar. Tose šalyse, kuriose įsišaknijo Anglijos teisinė sistema, iki šių dienų teisinis precedentas vaidina vieną iš pagrindinių vaidmenų teismams atliekant savo pagrindinę funkciją – vykdant teisingumą. Tai iš esmės skiriasi nuo kontinentinėje teisinėje sistemoje vyraujančios padėties – pagrindiniu teisės šaltiniu laikomas galiojantis įstatymas.
Teisiniai precedentai bendrojoje anglų teisinėje sistemoje yra ne tik teisės šaltiniai. Teismai, atlikdami teisminę praktiką, patys teisinio precedento pagalba patys kuria teisę. Todėl teisinio precedento rolė kaip teisę formuojančio veiksnio yra aktuali dabartinėje Anglijoje, JAV, Kanadoje, Australijoje ir kitose valstybėse, nepaisant to, kad greta teisės precedentų kuriamos teisės egzistuoja ir įstatymų leidybos institucijų įstatymų pagalba kuriama teisė. Tačiau šis išskyrimas yra sąlyginis, nes iš tiesu tai yra viena teisinė sistema. Todėl savo kursiniame darbe norėčiau panagrinėti teisinio precedento, kaip teisės šaltinio, istorinę raidą Anglijos teisėje, jo struktūrą bei taikymo ypatumus įvairiose teismų instancijose.
2. Teisinio precedento istorinė raida Anglijos teisinėje sistemoje
Kontinentinės teisės ( dar vadinamos “rašytine”) sistemos bendrus vystymosi principus galima nustatyti iš įvairių teisės šaltinių. Pradžioje tai buvo Justiniano kodeksas, dabar – visa eilė kodeksų. “Rašytinės” teisės šalyse teismų praktika paprastai yra kaip papildomas (antraeilis) teisės šaltinis, čia pagrindinę galią turi valstybės įgaliotų institucijų leidžiami įstatymai. Įvairaus lygio teismai savo sprendimais nesukuria naujų teisės normų. Atvirkščiai – patys teismai privalo savo veikloje laikytis galiojančių įstatymų bei teisės normų.
Visai kitokia padėtis nuo seno buvo...
Šį darbą sudaro 4732 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!