Kaunas 2010m.
Šiuo metu teisinės valstybės sąvoka tampa vis populiaresnė. Ji tampa ne tik mokslininkų diskusijos objektu, bet ir pagrindinių kai kurių valstybių įstatymų bei tolesnės pozityviosios teisės norma. Lietuvos Respublikos Konstitucijos preambulėje įtvirtinta nuostata, kad lietuvių tauta siekia sukurti atvirą, teisingą, darnią, pilietinę visuomenę ir teisinę valstybę. Tačiau Lietuva nėra išskirtinė valstybė, siekianti sukurti teisinę santvarką. Teisinės valstybės sukūrimas arba tokios traktavimas atsispindi ir daugelio pasaulio valstybių pagrindiniuose įstatymuose. Prof. A. Vaišvila, kalbėdamas apie teisinės valstybės koncepciją Lietuvoje, pabrėžia, kad jau du šimtus metų Vakaruose teisinės valstybės idėja yra viena iš labiausiai paplitusių teisinės minties temų ir valstybinės raidos praktinių idealų. Kalbėdami apie teisinę valstybę kaip apie santvarkos orientyrą, mes palaipsniui imame suvokti, kad teisinė valstybė, jos valdymo aparatas ir tvarka turėtų būti socialiai vienodai naudinga kiekvienam jos nariui.
Konstitucinis teisinės valstybės principas mūsų šalies Konstitucijoje įtvirtintas kaip idealios valstybės santvarkos siekis. Konstitucinio teisinės valstybės principo vartojamoji vertė didėja, jei jis dažniau įgyvendinamas teisės subjektų socialinėje praktikoje, t.y. geba transformuotis iš konstitucinės teisės doktrinos į tam tikras teisės taikymo sritis.
Teisinės valstybės idėja Lietuvoje iki šiol daugiausiai nagrinėta teoriniu, filosofiniu požiūriu A. Vaišvilos, M. Romerio, P. Leono ir kitų autorių darbuose, tačiau Konstitucinis Teismas savo veikloje vis dažniau remiasi konstituciniu teisinės valstybės principu spręsdamas Lietuvos teisės aktų atitikimą Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Šiame darbe bandoma susieti šią idėją su realiu jos įtvirtinimu Konstitucijoje bei taikymu Lietuvos Konstitucinio Teismo veikloje.
Darbo tikslas – išanalizuoti konstitucinį teisinės valstybės principą pagal Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo išaiškinimus.
Šiam tikslui pasiekti keliami uždaviniai:
1. Atskleisti teisinės valstybės sampratos, kaitos bei plėtros tendencijas.
2. Pateikti lietuvių autorių požiūrį į teisinę valstybę.
3. Išnagrinėti teisinės valstybės principo elementus, nustatyti šio principo apimtį, jo vietą konstitucinių principų sistemoje.
Darbo tikslui pasiekti taikomi šie tyrimo metodai: Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo oficialių dokumentų analizė, skirtingų autorių pažiūrų į konstitucinį teisinės valstybės principą lyginamoji analizė.
I. TEISINĖS VALSTYBĖS PRINCIPO SAMPRATA
Teisinė valstybė...
Šį darbą sudaro 3807 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!