Panevėžys, 2010
ĮVADAS
Dauguma šiuolaikinių valstybių orientuojasi į teisinės valstybės modelį, t.y. į modelį kai valstybės valdžia yra įgyvendinama demokratiniais metodais, o valstybės valdžios ir piliečių santykiai yra grindžiami teise. Tai tiesiogiai įtvirtinta daugelio šalių pagrindiniuose įstatymuose - Konstitucijose. Pavyzdžiui, ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos preambulėje įrašyta, jog lietuvių tauta siekia atviros, darnios, teisingos pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės.
Konstitucijos ir įstatymų viršenybės garantavimas visose visuomenės gyvenimo srityse yra vienas svarbiausių šiuolaikinės teisinės valstybės požymių. Iš vienos pusės tai reiškia, jog visi visuomeninių santykių dalyviai turi paklusti Konstitucijai ir įstatymams, jų laikytis ir vykdyti. Iš kitos pusės, Konstitucija turi užtikrinti pagrindines žmogaus teises ir laisves, taip pat nustatyti visuomenės ir valstybės institucijų santykius. Taip pat tai reiškia, jog įstatymų leidžiamosios valdžios priimami teisės aktai negali prieštarauti pagrindiniam šalies įstatymui – Konstitucijai, o priimami vykdomosios valdžios – Konstitucijai ir įstatymams.
Lietuvos Respublikos Konstitucija Lietuvos Respublikos piliečių priimta 1992 metų spalio 25 dieną referendumu. Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas. Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija.
1. LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIS TEISMAS
Konstitucinis Teismas, kaip konstitucinės teisės institutas, susiformavo JAV dar XIX a. pradžioje, o Europoje pirmą kartą 1920 m. įsteigtas Austrijoje, vėliau paplito ir kituose pasaulio žemynuose ir įgijo skirtingą teisinį statusą. Vienose valstybėse Konstitucinis Teismas laikomas aukščiausios kategorijos teismu ir atitinkamai įeina į bendrą teismų sistemą. Kitur kaip ypatingos kontrolės institucija jis nepriklauso teisminei valdžiai.
1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje pirmą kartą Lietuvos valstybės istorijoje numatytas Konstitucinis Teismas. Jo teisinis statusas reglamentuojamas konstitucijos VIII skyriuje. Konstitucinės nuostatos dėl Konstitucinio Teismo konkretinamos Konstitucinio teismo įstatyme, kuris buvo priimtas 1993 metų vasario 3 dieną.
Konstitucinis Teismas Lietuvoje yra savarankiškas ir nepriklausomas teismas, kuris teisminę valdžią įgyvendina Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Konstitucinio Teismo įstatymo (1993 m.) nustatyta tvarka. Tai vienintelė atskira institucija, izoliuota nuo kitų valdžių sistemų, Lietuvoje vygdanti Konstitucijos priežiūrą.
1993 m. balandžio 22 dieną Seimas priėmė nutarimą, kuriuo Konstituciniam Teismui...
Šį darbą sudaro 2732 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!