Alkoholiai – įvairių tipų angliavandenilių hidroksiliniai dariniai. Hidroksiliniai benzolo ir jo homologų dariniai, kurių OH grupė betarpiškai sujungta su benzolo žiedu, vadinami fenoliais. Analogiški naftalino dariniai vadinami naftoliais. Taigi alkoholiai, fenoliai ir naftoliai turi tą pačią funkcinę grupę, tačiau sujungtą su skirtingais angliavandenilių radikalais. Turėdami bendrą funkcinę grupę, visi hidroksiliniai dariniai pasižymi panašiomis savybėmis, tačiau kai kurios alkoholių savybės vis dėlto ryškiai skyriasi nuo fenolių. Tuo pasireiškia angliavandenilio radikalo įtaka hidroksilo funkciniai grupei.
Hidroksilas yra prisotintoji funkcinė grupė, turinti judrų vandenilio atomą ir artimiausiame funkcinei grupei anglies atome sudaranti dalinį teigiamą krūvį. Vieną iš bendrų hidroksilinių junginių savybių yra ta, kad judrus – OH grupės vandenilis lengvai pakeičiamas metalu. Tuo pasireiškia hidroksilo rūgštinės savybės. Panagrinėkime jas smulkiau.
Tai rodo, kad fenolis silpnesnė rūgštis už anglies rūgštį.
Alkoholiatai susidaro iš alkoholių tik bevandenėje terpėje, veikiant šarminiams metalams:
2CH3OH +2Na 2CH3ONa + H2
Vandenyje alkoholiatai visiškai hidrolizuojasi:
CH3ONa + H2O CH3OH + NaOH
Vadinasi, alkoholiai yra dar silpnesnės rūgštys už fenolius. Noredami suprasti to priežastį, panagrinėkime, kaip organiniose junginiuose atsiranda rūgštinės savybės, t. y. gebėjimas atskelti vandenilį kaip protoną. Organiniuose junginiuose vandenilis sujungtas kovalentine jungtimi, t. y. pora elektronų. Įsivaizduokime, kad junginyje, turinciame jungtį X : H, keiciasi su vandeniliu sujungto X atomo elektroninis pobūdis. Jeigu X atomas yra elektronų akceptorius, t. y. linkęs prisijungti elektronus, jis stengsis užvaldyti ir bendrą elektronų porą, jungiančią jį su vandeniliu. Jungtis poliarizuosis X H, ir vandenilis taps teigiamu dipolio galu. Stiprėjant X atomo, kaip elektronų akceptoriaus savybėms, jis vis labiau užvaldys elektronų porą, kol pagaliau kovalentinė jungtis virs jonine, o protonu virtusį vandenilį joje laikys tik elektrostatinės traukos jėgos. Kaip tik tokioje būklėje visu stiprumu ir pasireiškia rūgštinės savybės.
Laisva deguonės elektronų pora konjuguojasi su benzolo žiedo p elektronais. Dėl to dalis elektronų tankio nuo deguonies pasislenka prie jungties C – O ir toliau į žiedą, o tai kompensuodamas deguonis pritraukia prie savęs...
Šį darbą sudaro 2748 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!