Spalvų suvokimas yra susijęs su šviesinio spinduliavimo fizinėmis savybėmis. Regos sistema gali skirti spalvas tik pagal receptorių reakcijas – jeigu receptorių reakcijos į skirtingus šviesos šaltinius yra vienodos, tai šių šviesos šaltinių spalvos žmogui yra taip pat vienodos. Receptoriaus jautrumas skirtingų šviesos bangų ilgio šaltiniams turi būti skirtingas. Ne visi žmonės vienodai mato spalvas. Vieni visai nemato spalvų, jie vadinami monochromatais. Daugiausia yra dichromatų, kurių visas suvokiamas spalvas galima gauti maišant tik dvi bazines. Dichromatų tinklainėje yra tik dviejų (vietoj trijų) kūgelių tipai. Dichromazija yra įgimtas spalvų matymo defektas, kurį dažniau turi vyrai, nei moterys. Svarbu nustatyti, ar žmogus yra trichomatas ar dichromatas. Dichromazijos diagnostikai dažniausia naudojamasi dichromatų gebėjimu skirti kai kurias spalvas tik pagal jų skaistį (ryškį), kadangi jų spalvingumas (sodris ir tonas) jiems yra vienodas. Dažniausiai žmogui rodomos iš skirtingos spalvos, bet vienodo ryškio taškų sudarytas vaizdas (skaičiai, figūros ir t.t.). Jeigu jis neskiria rodomų spalvų, tai nesugeba pamatyti nupieštos mozaikinės figūros (Vaitkevičius, 2002).
Žmogaus akis – sudėtingas regos aparatas. Akies obuolio dugne yra sudėtingos struktūros tinklainė. Ją sudaro keli sluoksniai nervų ląstelių, kurios baigiasi galiniais aparatais: stiebeliais ir kūgeliais. Tai svarbiausioji šio receptoriaus (fotoreceptoriaus) dalis, kuri elektromagnetinių (šviesos) bangų energiją paverčia nerviniu jaudinimu. Tinklainėje yra dvi pagrindinės fotoreceptorių rūšys: stiebeliai ir kūgeliai. Stiebeliai išsidėstę periferiniuose tinklainės skyriuose, kūgeliai – jos centre esančioje geltonojoje dėmėje, taip vadinamoje dėl tinklainėje esančio pigmento. Viena akies dugno dalis visai neturi fotoreceptorių. Tai – vieta, kur įeina regėjimo nervas, vadinamoji akloji dėmė (Lapė, Navikas, 2003). Teigiamo povaizdžio esmę sudaro tai, kad išlieka kokybiškai tokio pat šviesos dirginimo pėdsakas kaip ir veikusio dirgiklio. Povaizdis laikui bėgant kinta. Ypač ryškiai jį galima matyti naudojant spalvinius dirgiklius. Jei 20–30 sekundžių žiūrėsime į ryškiai apšviestą geltoną kvadratą baltame fone, o paskui į baltą popierių, galėsime matyti povaizdį – mėlynos spalvos kvadratą. Panaudoję įvairių spalvų kvadratus galėsime įsitikinti,...
Šį darbą sudaro 1433 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!