Socialinė stratifikacija. Socialinio instituto samprata.
• Socialinės stratifikacijos turinio, sąvokų tobulinime dalyvavo daug mokslininkų. Vienas iš jų – žymus rusų-amerikiečių sociologas Pitirimas Sorokinas (1889-1968).
• Socialinės stratifikacijos idėjoms Sorokin’as paskyrė laikotarpį nuo 1922m. iki 1930m., žymiausi jo veikalai – “Revoliucijos sociologija” (1925m.) ir “Socialinis mobilumas” (1927m.).
• Vėliau šią (stratifikacijos) teoriją vystė įvairių vakarų socialinės minties teorijų atstovai.
• Socialinės stratifikacijos teorijoje išsiskyrė atskiros srovės: vienos iš jų pagrindą sudarė struktūrinių- analitinių tradicijų vystymas (Parsons, 1937), o R.Dahrendorf’as ir kiti įvedė į ją socialinio konflikto sampratą.
Be to, socialinės stratifikacijos teorijos tolesniam vystymuisi didelės įtakos turėjo ilgametė mokslininkų diskusija, kurią stimuliavo amerikiečių tyrėjų darbai. Būtent Amerikos visuomenėje pasireiškė tos socialinės organizacijos savybės, kurios buvo ypač svarbios pradiniame teorijos kūrimo etape: klasinių skirtumų susilpnėjimas, didelis lyginamasis svoris stratifikacijos procese tenkantis ranguotam socialiniam apdovanojimui (privilegijos), asmeniniams žmonių privalumams ir kt.
• Be to, socialinės stratifikacijos teorijos tolesniam vystymuisi didelės įtakos turėjo ilgametė mokslininkų diskusija, kurią stimuliavo amerikiečių tyrėjų darbai. Būtent Amerikos visuomenėje pasireiškė tos socialinės organizacijos savybės, kurios buvo ypač svarbios pradiniame teorijos kūrimo etape: klasinių skirtumų susilpnėjimas, didelis lyginamasis svoris stratifikacijos procese tenkantis ranguotam socialiniam apdovanojimui (privilegijos), asmeniniams žmonių privalumams ir kt.
• Tuo pačiu stratifikacijos teorija, kurios pagrindą sudarė amerikiečių mokslininkų sukurta metodologija ir analizės principai, buvo pakankamai lanksti, taikant ją skirtingos kultūros visuomenėms, įskaitant ir tas, kurios pereina nuo tradicinių prie šiuolaikinių, modernizuotų socialinės organizacijos formų.
Socialinė stratifikacija ir socialinė diferenciacija
• Socialinė stratifikacija suvokiama kaip socialinių darinių, kurių atstovai skiriasi nevienodu valdžios ir materialinių vertybių, teisių, pareigų, privilegijų ir prestižo turėjimo lygiu, egzistavimas vienoje ar kitoje visuomenėje.
• Tokiu būdu hierarchiškai išdėstytas sociokultūrinių gėrybių paskirstymas išreiškia socialinio išsisluoksniavimo esmę, ko pasekoje visuomenė turi galimybę stimuliuoti vienas veiklos ir tarpusavio sąveikos rūšis, tuo pačiu toleruojant kitas, slopinant trečias ir t.t.
• Atkriptinas dėmesys į tai, kad socialinis išsisluoksniavimas (stratifikacija) skiriasi nuo socialinės diferenciacijos.
• “Socialinės diferenciacijos” samprata platesnė, nei “stratifikacijos”, ir...
Šį darbą sudaro 1597 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!