socialinė nelygybė
Socialinės lygybės ir nelygybės problema – viena iš svarbiausių sociologijos sričių, nes materialiniai ištekliai, kuriais disponuoja žmonės įtakoja jų gyvenimą.
Nelygybė – tai sąlygos, kuriomis esant žmonės nevienodai gali pasinaudoti socialinėmis vertybėmis (pinigais, valdžia, prestižu).
Nelygybė būdinga visiems žmonijos vystymosi etapams. Net pačiose primityviausiose kultūrose, kuriose sunku pastebėti turto ar nuosavybės lygio skirtumų, egzistuoja nelygybė tarp žmonių – vyrų ir moterų, senų ir jaunų. Pavyzdžiui, individas gali turėti aukštesnį nei kitų statusą, nes gali sėkmingiau medžioti, sugeba burtų keliu „gydyti“ kitus ir pan.
O.Frolovo nuomone, nelygybės santykių formavimas vyksta keliais etapais.
Pirmame etape formuojama normatyvinė nelygybės sistema, kurios pagrindą sudaro visuma specifinių normų, įvertinančių individo elgesį pagal atitinkamą rangą. Šiame etape pradedama kurti bei įtvirtinama įstatyminė bazė. Jos dėka išaukštinamos atskiros socialinės grupės.
Kitame nelygybės etape įtvirtinama esama padėtis, kuri įgyvendinama normatyvinės bazės pagalba. Ji nustato kiekvieno individo ar socialinės grupės vietą (rango vietą arba statusą) visuomenės socialinėje struktūroje.
Socialinis statusas – tai individo ar grupės rango vieta pagal bet kokį vieną požymį, būdingą tam tikrai socialinės struktūros daliai. Pavyzdžiui, socialinė politinė struktūra caharakterizuojama valdžia ir prestižu; socialinė ekonominė – pajamomis ir turtu.
Socialinės nelygybės prigimtis sociologų suptantama nevienareikšmiškai ir tai lemia keli faktoriai:
1) Nelygybė suprantama, kaip vidinis visuomenės bruožas. Net seniausiuose rašytiniuose šaltiniuose nerasime visuomenės be socialinės nelygybės bruožų. Žmonių tarpusavio kova, socialinių sluoksnių, klasių kova – tai kova dėl didesnių socialinių galimybių, teisių, pranašumų. Jei nelygybė yra vidinė visuomenės charakteristika, tai ji gali būti ne tik negatyvi, bet ir pozityvi. Visuomenė palaiko ir skatina nelygybę, nes jai reikia nelygybės, kuri palaiko visuomenės gyvybingumą ir skatina jos vystymąsi, reguliuoja visuomeninius santykius.
2) Nelygybė suvokiama, kaip nelygūs santykiai tarp žmonių, socialinių sluoksnių, klasių. Tai logiškai paaiškina siekį surasti nelygybės ištakas ypatingoje žmogaus padėtyje visuomenėje, statuse (profesiniame, valdžios ir pan.)
Socialinė stratifikacija
1. socialinės stratifikacijos samprata
Su socialinės nelygybės problema glaudžiai susijusi socialinė stratifikacija.
Socialinė stratifikacija suvokiama, kaip socialinių darinių egzistavimas vienoje...
Šį darbą sudaro 2064 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!