Ryškiausias šios temos J. Biliūno kūrinys — apsakymas „Ubagas".
Turėk jautrią širdį ir žvelk į kito žmogaus širdį — tai J. Biliūno, kaip rašytojo, moralinė programa. Jo paties širdies jautrumas suteiktas pasakotojui, turinčiam ir biografinių rašytojo bruožų. Pasakotojas nesislepia, jis kalba ir apie save (sergantis, sunku alsuoti, gera tėviškėje iš toli sugrįžus, ramu šventadienio rytą); jis tarsi kviečia būti atvirą ir savo pašnekovą, aprašomų įvykių dalyvį. Pasakojama pirmuoju asmeniu, tarsi liudijant, tarsi patikinant to, kas vyksta, tikrumą. Tai suinteresuotas pasakojimas. Suinteresuotumas itin jaučiamas, kai kalbama apie neteisybę, skriaudą, kaltę.
XX a. pradžios literatūroje gana daug varganų, ligotų, bedarbių žmonių, gyvenančių iš išmaldos, einančių per žmones, nešiojančių žinias ir apkalbas. Apsakyme „Ubagas" rašytojo dėmesys sutelktas į kitokį, ne tokį kaip kiti ubagą. Petras Sabaliūnas elgetauja ne dėl kokios įprastos nedalios (gaisro, ligos), o dėl to, kad jį iš prižiūrėtų, turtingų namų išvaro sūnus. Pirmuosius tokio kitokio ubago žingsnius ir stebi rašytojas.
Senelis drebančiom rankom atidarė vartelius ir įėjo kieman. Buvo tai ubagas. Teisybė, neturėjo jisai didelių lazdų, geležiniais galais, su ilgais botagais, nebuvo toksai drąsus, kaip dažnai esti drąsūs mūsų ubagai. Bet tai buvo ubagas, nes nešės pasikabinąs per pečius krepšį, teisybė, visai dar dyką.
Žmogus apibūdinamas ne pagal panašumus į kitus, o pagal skirtumus: neturėjo didelių lazdų, nebuvo toks drąsus kaip kiti. Ir poterius kalbėjo kitaip. Ne kaip ubagas, o „kaip kalba žmogus nelaimingas — tyliai, lūpom drebančiom..." Žmogų ištikusi nelaimė yra perėmusi jį visą — elgesį, judesius, balsą. Nelaimė yra didesnė už jį patį. Slegia ne tiek tiesioginės tos nelaimės pasekmės (jis jau senas, nedaug jam bereiksią), kiek moralinė skriauda. Ši skriauda išjudina žmoniškumo pagrindus, šeimoje nyksta santarvė, baigia nykti ir bitės, nes „kur namuose vaidai, ten bitėms ne vieta".
Rašytojas neparodo beširdžio sūnaus, nesigilina į konfliktą, neaprašo namų vaidų, dėmesio vertas jam yra tik skriaudos atgarsis žmoguje. Ne tik ją tiesiogiai patyrusiame, bet...
Šį darbą sudaro 1312 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!