Šiaurės Amerika yra šiaurinis vakarų pusrutulio žemynas plytintis vakarų pusrutulyje Tai yra didžiausias vakarų pusrutulio žemynas, kurios teritoriją sudaro žemynas, kontinentinės ir vulkaninės salos. Žemynas išsiskiria didele salų bei salynų gausa. Tai trečias pagal dydį žemynas mūsų planetoje.
Vakaruose šį žemyną nuo Azijos skiria Beringo sąsiauris, o vakariausia žemyno dalimi yra laikomas Princo Velso kyšulys esantis Siuardo pusiasalyje. Kadangi Š. Amerikai yra priskiriamos ir Aleutų salos, tad labiausiai į vakarus nutolusia vieta reikėtų laikyti Vrangelio kyšulį, kuris yra vienoje iš Aleutų salyno saloje (Attu).
Rytuose Š. Amerikai priklausančią Grenlandijos salą nuo Europai priklausančios Islandijos salos skiria Danijos sąsiauris. Ryčiausia žemyno dalimi laikomas Sent Čarlzo kyšulys, kuris yra Labradoro pusiasalyje. Tačiau labiausiai į rytus nutolusia dalimi reikėtų laikyti Norustruningeno kyšulį, kuris yra šiaurrytinėje Grenlandijoje.
Šiauriausia žemyno dalimi laikomas Merčisono kyšulys Butijos pusiasalyje. Šiauriau plyti daugybė mažų ir didesnių salų, kurios sudaro Kanados Arktinį salyną, kuris tęsiasi iki Elsmyro saloje esančio Kolumbijos kyšulio. Dar šiauriau plyti Moriso Džesupo kyšulys esantis Grenlandijos saloje. Tai yra šiauriausia Š. Amerikos dalis ir toliausiai į šiaurę plytinti sausuma.
Pietuose Š, Amerika ribojasi su P. Amerika. Riba tarp šių žemynų yra Tehuantepeko tektoninė depresija tarp Tehuantepeko ir Kampečės įlankų, tačiau dažniausiai riba tarp šių žemynų vedama Panamos sąsmauka. Tokiu būdu piečiausia žemyno dalimi yra laikomas Mariato kyšulys Azuero pusiasalyje. Dar piečiau plyti Kokos salos, kurias ir reikėtų laikyti labiausiai į pietus nutolusia žemyno dalimi.
Š. Amerikos krantus skalauja trys vandenynai: vakarinius–Ramusis, rytinius–Atlanto, o šiaurinius–Arkties.
2. Š. Amerikos geologinė struktūra.
Šiaurės Amerikos geologinį pagrindą sudaro Šiaurės Amerikos platforma, kurią iš visų pusių riboja jaunesni raukšliniai dariniai. Šiaurės Amerikos platformoje yra beveik 75% Š. Amerikos teritorijos, didesnioji Kanados Arktinio salyno ir Grenlandijos dalis. Maždaug 70% šios platformos sudaro Kanados skydą. Š. Amerikos kristalinį pagrindą sudaro granitinė-gneisinė uoliena, kuri atsidengia aplink Hadsono įlanką ir Aukštutinio ežero rajone. Sluoksniuotos struktūros plytą sudaro paleozojaus, mezozojaus ir kainozojaus nuosėdinės uolienos....
Šį darbą sudaro 10791 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!