Sėklininkystė yra speciali žemės ūkio gamybos šaka. Ji sprendžia du uždavinius: 1) pridauginti naujų veislių gerų sėklų tiek, kad jų pakaktų visiems ūkiams, kuriuose jos rajonuotos, 2) palaikyti visų rajonuotų veislių geras veislės ir sėklos savybes. Kartais sėklininkystei gali būti keliamas dar vienas uždavinys — pagerinti gamyboje esančią veislę.
Sėklininkystė — tai valstybinių priemonių sistema konkrečios zonos sąlygomis veislėms sukurti, joms tirti ir paskirstyti (rajonuoti), dauginti ir sistemingai gerinti. Visų šių priemonių tikslas — aprūpinti žemės ūkį geros kokybės veislinėmis sėklomis. I sėklininkystės sistemą įeina tokios tarpusavyje susijusios pagrindinės grandys: selekcija, veislių tyrimas, sėklininkystė (veislių dauginimas ir gerinimas), veislės ir sėklos kontrolė. Sėklininkystės pagrindiniai uždaviniai sprendžiami dviem procesais: veislės pakeitimu ir atnaujinimu.Sėklininkystė betarpiškai susijusi su selekcija. Sėklininkystė realizuoja selekcijos pasiekimus. Veislinių sėklų naudojimas — būtina sąlyga derlingumui didinti. Tai vienas iš žemdirbystės kultūros rodiklių. Mokslas ir praktika rodo, kad derlingumas priklauso ir nuo agrotechnikos, ir nuo veislės parinkimo bei sėklos kokybės. Geriausios rajonuotos veislės duoda apie 15—20% didesnį derlių negu senos nerajonuotos. Grynų veislių aukštos reprodukcijos I klasės sėkla, neužkrėsta ligomis ir kenkėjais, duoda didelį ekonominį efektą.
Sėkla — tai nevienareikšmis botanikos ir augalininkystės terminas. Botanikoje sėkla yra žiedinių augalų lytinio dauginimosi organas, išsivystęs po apvaisinimo iš sėklapradžio. Ji sudaryta iš gemalo, endospermo ir luobelės. Augalininkystėje sėkla vadinama visa tai, kas sėjama ar sodinama derliui gauti. Tad augalų sėklinė medžiaga (sėkla) būna tikros sėklos. Per sėklą augalui perduodama biologinės ir ūkinės savybės bei požymiai. Nuo jos priklauso išaugintos produkcijos kiekis ir kokybė. Sėklos kokybe ypač imta domėtis daugiau kaip prieš 100 metų, kai pradėta prekiauti sėklomis ir prireikė organizuoti valstybinę sėklos kontrole. Susiformavo tam tikra žemės ūkio mokslo sritis — sėklotyra. Sėklos išorines savybes ir požymius apibūdina daugelis rodiklių. Tai sėklų forma, 1000 vienetų masė, spalva, blizgesys, hektolitro masė, švarumas (grynumas), daigumas, drėgnumas, ūkinė vertė. Vidinės sėklų savybės pasireiškia augalui augant. Sėklų...
Šį darbą sudaro 3544 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!