Rankraštinės knygos viešpatavimo laikais, ligi spaudos išradimo, knygos požiūriu ne visos Lietuvos dalys buvo vienodoje padėtyje. Pagoniškoji, lietuviškoji Lietuva savo išoriniame ir vidiniame gyvenime išsiversdavo ne tik be knygų, bet ir be rašto, išskyrus gal tik vieną kitą diplomatinį aktą, be to, rašytą ne lietuviškai. Bet rytų ir pietų Lietuvos dalys, jau bent nuo XIII amžiaus pradžios įjungtos į Lietuvos valstybės teritoriją ir gyvenamos gudų, ukrainiečių, iš dalies ir rusų, buvo krikščioniškos, stačiatikiškos. Kaip ir visos krikščionių tikybos, ir stačiatikių buvo reikalinga bažnytinių, apeiginių knygų. Jų dalis ateidavo į Lietuvos rytus iš Rusijos gilumos, Bizantijos, pietų Europos, kur gyveno stačiatikiai slavai. Kita dalis reikalingų apeiginių knygų buvo gaminama ar nurašoma gudiškose ar ukrainietiškose Lietuvos dalyse. Nors amžių būvyje, dėl įvairių visuomeninių nelaimių, daug tų knygų žuvo, nė pėdsako nepalikdamos, bet šiek tiek jų ir išliko, nors daugiausia tik nuotrupos.
Rankraštinės knygos menas
Apie Lietuvos katalikiškų knygų meną kalbėti sunku, nes jų perrašinėtojai, priešingai negu provoslavai, savo darbą neženklindavo nei perrašymo data, nei pavarde. Tokias knygas sunku išskirti iš tų, kurios į Lietuvą pateko iš Vakarų ir Europos. Daugiausia katalikų rankraštinės literatūros esama Vilniaus bibliotekose. Jose saugomi labai puošnūs XIV – XV a. pergamentiniai giesmynai – gradualai ir antifonarai, kuklesni bažnytiniai traktatai, kitos religinio turinio knygos. Visos jos priklausė vietinėms bibliotekoms, tačiau tvirtinti, kad jas apipavidalino čionykščiai meistrai, negalima.
Techniniu darbo atlikimo požiūriu Lietuvos rankraštinės knygos, net didžiausio jų išplitimo laiku, labai neaukštai testovėjo. Dvasininkai ir vienuoliai, gamindami knygas daugiausia ne parduoti, bet sau, savo bažnyčios ar vienuolyno reikalui, į knygos išorę beveik nekreipė dėmesio. Visos knygų iliustracijos ir pagražinimai buvo labai primityvūs, nemeniški. Menka rašomoji medžiaga, silpnas įrišimas ir skubotai pagamintas tekstas ilgesnį laiką knygos neapsaugodavo, ir jos vartojamos susidėvėdavo ir nykdavo. Todėl dauguma jų ilgainiui žuvo ir teliko nuotrupos.
XIV a. pabaigoje atėjus į Lietuvą katalikybei, kartu su ja pasirodė ir katalikų tikybos...
Šį darbą sudaro 1453 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!