Klaipėda, 2009 m.
Knygos istorija yra sudėtinė kultūros istorijos dalis. Kaip ir kitų istorijos dalykų, knygos istorijos teorinį ir metodologinį pagrindą sudaro istoriniai įvykiai, atskleidžiantys visuomenės vystymosi dėsningumus. Todėl knygos atsiradimas ir raida glaudžiai susijęs su žmonių visuomenės vystymusi. Juk knyga padeda visuomenei tobulėti, perimti visumą žinių, sukauptų per žmonijos istoriją. Taigi knyga yra sudėtingas socialinio ir kultūrinio gyvenimo reiškinys. Lietuviškos knygos istorija taip pat gana sudėtinga.
Rašto ir literatūros pasirodymą Lietuvoje skatino valstybės susiformavimas, ekonominiai-socialiniai poslinkiai, todėl XIV a. pabaigoje – XV a. pradžioje, kai Lietuvoje buvo įvedama krikščionybė buvo panaudoti pirmieji lietuviški rankraštiniai tekstai. O XVI a. viduryje pasirodė ir pirmoji spausdinta lietuviška knyga, po kurios sekė ir daug kitų lietuviškai spausdintų lietuvių tautos raštijos paminklų.
SPAUDOS ATSIRADIMAS PABALTYJE
Spaudos atsiradimas Pabaltyje susijęs su įtempta politine situacija, kuri čia susidarė, plintant Reformacijai. Nemažai Reformacijos laimėjimų buvo įtvirtinta ir Pabaltijo kraštuose. Vienas jų – spaudos atsiradimas vietinių tautų kalbomis.
Nuo pirmųjų Reformacijos dienų M. Liuteris pradėjo galvoti apie knygų leidimą Vitenberge Pabaltijo tautų kalbomis ir jų platinimą tuose kraštuose.
Pirmasis Pabaltijo protestantiškos spaudos židinys atsirado Karaliaučiuje. Jis tapo ir pirmuoju lietuviškos spaudos židiniu.
Paskutinysis kryžiuočių ordino magistras Albrechtas Hohencolernas, rėmęs Reformaciją, norėjo išplėsti savo politinę įtaką Lenkijoje ir Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje. Kadangi XVI a. pirmoje pusėje reformacijos judėjimas Lietuvoje dar buvo neįsigalėjęs, tebeviešpatavo dvasininkai ir katalikai, švietimas neturėjo palankio dirvos. Todėl Albrechtas sutelkė Karaliaučiuje žymiausius lenkų ir lietuvių Reformacijos veikėjus ir ragino juos versti į savo gimtąją kalbą Liuterio katekizmus ir kitas reformatų knygas, rūpinosi spaustuvėmis.
Svarbus įvykis Karaliaučiaus spaudos raidoje buvo universiteto įkūrimas (1544 m.) Kunigaikščio Albrechto įsakymu universiteto mokslininkai į prūsų ir lietuvių kalbas vertė katekizmus. Jie buvo spausdinami specialiai tam skirtomis lėšomis H. Veinreicho spaustuvėje.
H. Veinreichas 1545 m. Vieną po kito išleido du prūsų katekizmo leidimus ( priedas Nr. 1, 1 pav.). Tai pirmieji prūsų spaudos paminklai, jeigu neskaitysime rašytinių, tarp jų seniausio prūsų...
Šį darbą sudaro 2411 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!