SPAUDOS DRAUDIMO PANAIKINIMAS.
Spaudos draudimo panaikinimas paskelbtas 1904 04 24 d. 40 metų trukęs spaudos draudimo laikotarpis paliko didelę žymę lietuvių tautoje, jos kultūriniame ir socialiniame gyvenime. Kai po įtempų kovų ir mėginimų buvo suteikta laisvė spaudai (grąžinta lietuvių spauda lotyniškomis raidėmis), Lietuvoje prasidėjo politinių partijų ir kultūros bei švietimo draugijų kūrimasis. Buvo įsteigtos: Lietuvių mokytojų sąjunga, Šv. Kazimiero draugija, “Šviesos”, “Vilniaus aušros”, “Saulės”, “Žiburio” draugijos, lietuviškų knygynėlių draugija ir kitos visuomeninės organizacijos. Šiose draugijose susibūrę negausūs lietuvių inteligentai galėjo legaliai rūpintis politiniu ir kultūriniu tautos ugdymu. Legalizavus lietuviškąją spaudą ir susilpnėjus cenzūros varžymams atsirado galimybių steigti leidybos įstaigas.
Nors XX a. pradžioje švietimo ir kultūros darbą sunkino mišri gyventojų tautinė sudėtis, tačiau lietuviškoji spauda tapo idėjinės kovos įrankiu, lietuvių visuomenės interesų propaguotoja, švietimo ir kultūros darbo priemone.
Šiame seminariniame pranešime mano tikslas yra apžvelgti spaudos draudimo panaikinimą, motyvus bei jo pasekmes. Rašydama šį darbą rėmiausi išsamia A. Glosienės bei V. Stonienės medžiaga, taip pat naudojausi P. Čepėno, bei P. Vitkausko darbais, kuriose radau naudingos informacijos.
SPAUDOS DRAUDIMO PANAIKINIMAS
XX a. pradžios tautinio atgimimo sąjūdis, paveldėtas iš pereito amžiaus ir reiškęsis naujomis sąlygomis, užsibaigė Lietuvos valstybės atkūrimu. Šio laikotarpio knygos raidą lėmė lietuvių spaudos draudimo panaikinimas ir bendras visuomeninio gyvenimo aktyvumas, apėmęs visas kultūros sritis1.
Spaudos draudimo panaikinimas caro valdžios oficialiai paskelbtas tik 1904 04 24/05 07 d. Pažvelgus juridiškai, jis jau negaliojo nuo 1871 02 28 d. Panaikinus Lietuvoje karo padėtį, nustojo galioti visi to meto suvaržymai. Nors jų dauguma buvo iš naujo paskelbti įstatymo forma, bet ne spaudos draudimas. 1880 m. atšauktas caro įstatymas, draudęs vartoti lotyniškas raides mokslo leidiniuose. Teisinės galios neturintį draudimą rusų valdžia toliau griežtai vykdė, išnaudodama jėgos persvarą.
Kai 1900 m. Višinskio byloje Rusijos senatas išsiaiškino, kad vidaus reikalų ministro Valujevo 1865 m. rugsėjo 23 d. bendraraštis 141 nr., išsiuntinėtas visiems Rusijos gubernatoriams, kuriuo buvo uždrausta lietuvių spauda lotynų raidėmis, yra...
Šį darbą sudaro 1904 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!