2005 m.
Nepilnamečių nusikalstamumas yra savita ir svarbi socialinė teisinė problema, su kuria susiduria įvairios valstybės.
Lietuvoje šiuo metu taip pat aktuali nepilnamečių teisės pažeidimų tema. Daug dėmesio jai skiria Lietuvos teisėsaugininkai ir įstatymų leidėjai. Esama situacija ir tendencijos kelia susirūpinimą: per pastaruosius 25 metus užregistruotų nepilnamečių teisės pažeidimų skaičius išaugo kelis kartus, o jų lygis viršija suaugusiųjų nusikaltimų lygį. Taip pat nepilnamečių padaromi teisės pažeidimai sunkėja1.
Šio darbo tikslas apžvelgti kokia nepilnamečių situacija ir tendencijos Lietuvoje ir kokie socialiniai veiksniai įtakoja nepilnamečių nusikalstamumą.
Individą iš esmės veikia visi veiksniai, tačiau sociologai linkę akcentuoti tik tam tikrus socialinius institutus. Todėl šiame darbe bus išnagrinėta kaip nepilnamečių nusikalstamumą įtakoja šie veiksniai: šeima, mokykla, kriminalinės justicijos institucijos, neformalios grupės, neužimtumas bei žiniasklaida.
Kadangi šeima yra pirmasis socialinis institutas tai jai šiame darbe bus skiriamas didžiausias dėmesys.
Darbo pabaigoje pateikiamos apibendrinančios išvados ir naudotos literatūros sąrašas.
I. Nepilnamečių nusikaltėlių skaičius ir tendencijos Lietuvoje
Ypač spartus nepilnamečių nusikaltimų augimas buvo pastebėtas 1994 – 1997 m. Nors pastaraisiais metais nepilnamečių padarytų nusikaltimų rodikliai tapo stabilesni, tačiau jie vis dėlto yra ne maži. 1999 m. išnagrinėta 5070 nusikaltimų, padarytų nepilnamečių arba jiems dalyvaujant; tai sudaro 16,1% visų nusikaltimų. Kita akivaizdi Lietuvos nepilnamečių nusikalstamumo tendencija – mažėjantis nusikaltėlio amžius. Vis dažniau įstatymus pažeidžia jaunesni nei 14 metų vaikai. Be to sunkėja nepilnamečių padarytų nusikaltimų pobūdis (M. Sniečkutė, 2000).
Lietuvos Statistikos Departamento duomenimis 2003 metais 14 – 17 amžiaus nepilnamečiai padarė 3,8 tūkst. Nusikaltimų ir 0,3 tūkst. baudžiamųjų nusižengimų. Daugiau nei pusė (59%) nusikaltimų ir dauguma (80%) baudžiamųjų nusižengimų – vagystės. 2003 metais teismai nuteisė 2,3 tūkst. nepilnamečių, tai 12% mažiau nei 2002 metais. Atidėjus bausmės vykdymą, tūkstantis teistų vaikų liko laisvėje. 2004 metų pradžioje įkalinimo įstaigose kalėjo 119 nuteistų nepilnamečių (2003 m. – 222). Nepilnamečių vidutinė bausmės vykdymo trukmė pagal nuosprendį buvo 2 metai ir 6 mėnesiai, o reali – 1 metai ir 1 mėnuo.
II. Nepilnamečių...
Šį darbą sudaro 1716 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!