Žemaitė
Biliūnas
Šatrijos Ragana
a) lietuvių literatūroje moteris siejama su namų ir šeimos pasauliu (Žemaitė. „Marti“).
b) moteris laikoma kantria, likimui nuolankia būtybe ( Jonas Biliūnas. „Liūdna pasaka“).
c) moteris dvaro aplinkoje (Šatrijos Ragana. „Sename dvare“).
b) aistringos moters paveikslas lietuvių literatūroje (Marius Katiliškis. „Miškais ateina ruduo“).
5. Moterų paveikslai atskleidžia tam tikrą gyvenimo būdą, socialinę padėtį bei gyvenamąjį laikotarpį.
Literatūra:
1. ebiblioteka.mkp.emokykla.lt
2. mokslodarbai.lt
3. šaltiniai.info
4. lietuviukalbairliteratura.lt
5. konspektai.lt
Moterų paveikslai XX a. lietuvių literatūroje
Jau nuo pat seniausių laikų lietuvių literatūroje buvo kreipiama vis daugiau dėmesio į moteris, todėl nenuostabu, jog literatūroje apstu jų paveikslų. Dažniausiai moteris vaizduodavo kaip kruopščias namų šeimininkes, moteris mylimąsias, klusnias bei likimui nuolankias būtybes, taip pat buvo vaizduojami moterų gyvenimai skirtingose aplinkose. Apie šias silpnosios lyties atstoves rašė ir vienos ryškiausių XX amžiaus asmenybių. Realizmo epochoje Žemaitė apsakyme „Marti“ ir Jonas Biliūnas apysakoje „Liūdna pasaka“ siekė atskleisti kaimo moters - namų židinio saugotojos - vaidmenį. Neoromantikė Šatrijos Ragana apysakoje „Sename dvare“ vaizduoja išsilavinusią moterį, gyvenančią dvaro aplinkoje. Modernistai Vincas Mykolaitis - Putinas psichologiniame intelektualiniame kūrinyje „Altorių šešėly“ įprasmino viliokės Liucės paveikslą, o Marius Katiliškis romane „Miškais ateina ruduo“ pavaizdavo aistringą moterį. Visi šie autoriai sukūrė moters paveikslą, kuriam įtakos turėjo aplinka bei laikmetis. Taigi, koks moters įvaizdis dominuoja kiekvieno iš šių autorių kūryboje?
Savo kalboje mėginsiu atskleisti, kaip yra kuriami moterų paveikslai ir kaip tai įtakoja aplinka. Lietuvių literatūroje moteris siejama su namų ir šeimos pasauliu, nes moteris yra namų židinio saugotoja. Rašytoja Žemaitė apsakyme „Marti“ pavaizdavo kaimo moterį ir jos padėtį visuomenėje. Katrė – šviesos, žmogiškumo, gerumo ir tvarkos pavyzdys. Prieš savo valią ištekinta Katrė demonstruoja savo gerą auklėjimą. Ji buvo mokoma tvarkos, švaros, mandagumo, o Vingių namuose viskas buvo priešingai. Su ja visi elgiasi grubiai, nepagarbiai. Namuose netvarka ir nešvara. Vingiai žemina Katrę kaip tik moka. Ką tik bedarydavo Katrė, niekaip nesugebėdavo savo uošviams įtikti. Naktimis verkdama, dieną savo skausmą išliedavo dirbdama. Bandė Katrė pakeisti Vingių požiūrį...
Šį darbą sudaro 1013 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!