Ypač paplitę Si, Al, Fe, Ca, Mg, Na, K, O., si svarbus daugiau nei 400 mineralų, tarp mineralų nėra chemiškai grynų medžiagų, nes į jų sudėtį įeina įvairios cheminės priemaišos. Mineralas vadinamas pastovios cheminės sudėties, jei priemaišų jame mažai (kvarcas, halitas, piritas <1%) Jei minerale priemaišų daug jis vadinamas izomorfiniu arba kintamos cheminės sudėties mineralu.
Junginių (kristalų, mineralų) cheminių elementų atomai sujungti dėl elektronų sąveikos.
Struktūros kur cheminiai ryšiai yra vienodi vadinamos homodesmidinėmis, jei nevienodi - heterodesmidinės arba anizodesmidinės. Iš esmės mažai mineralų kur būtų tik vienas ryšys.
Metališkasis ryšys lemia kalumą, joninis ir kovalentinis – trapumą, joniniai tirpūs, kovalentiniai- blogiau arba visai netirpūs, van der valsiniai – daugelis skaidrūs.
Joninė – tarp dviejų skirtingai pakrautų jonų (elektrostatinės jėgos). Aukštų temperatūrų lydimasis, stiklinis blizgesys, blogai praleidžia elektrą (halitas).
Kovalentinė – gretimuose atomuose atsiradus bendriems elektronams. Labai stipri, paaukštintas kietumas, geri izoliatoriai, netirpūs vandenyje, deimantinis blizgesys (deimantas).
Metalinė – mazguose atomų branduoliai. Geras elektros ir temperatūros laidumas, metalinis blizgesys, kalumas.
Van der valsinė (liekaninė) – trapumas, lakumas, skaidrumas, būdinga organiniams junginiams. (molekuline).
Ryšys tarp mineralų cheminės sudėties ir kristalinės struktūros
Kintant cheminiai sudėčiai kinta lūžio rodiklis, kintant valentingumui kinta simetrija ir fizinės savybes, kintant koordinaciniam skaičiui (centrinio metalo jono betarpiškai prijungiamų dalelių skaičiui) kinta kietumas ir tankis.
Vanduo mineraluose
Kristalizacinis – vandens molekulės, esančios minerale (kristalohidratai) vanduo išsilaiko iki 300 laipsnių.
Ceolitinis – esant aukštai temperatūrai pasišalina nesuyrant gardelei, taip yra todel, kad jis yra mineralo gardelę sudarančių jonų tuštumose.
Absorbcinis – ant mineralo paviršiaus laikosi dėl paviršinės traukos jėgos. Pašalinamas prie 110 laipsnių.
Konstitucinis – įena į kristalų struktūrą OH-(susieti stipriai), H+(silpniau, suyra žemesnėje t), H3O+.
Tarplokštuminis - būdingas tarpsluoksniniams molio mineralams (kaolinitas).
Intarpų vanduo - susidaro formuojantis mineralui ir atspindi pirmines susidarymo sąlygas, iš esmės tai mechaniniai intarpai.
Cheminės formulės
Turint cheminės analizės rezultatus( svorio procentais) apskaičiuojama kristalo formulė. Užrašomos empirinės ir struktūrinės formulės. Empirinė formulė nusako kiekybinę ir cheminę sudėtį, bet neparodo grupių, ryšių kristalo struktūroje....
Šį darbą sudaro 2453 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!