HIDROGRAFIJA (hydro - vanduo, grapho- raštas) – mokslas, nagrinėjantis ir aprašantis vandens telkinius ir jų dalis, morfologiją, vandens rėžimą ir ūkinę reikšmę bei panaudojimo galimybes.
Hidrografinis tinklas – tai tam tikroje vietovėje tekančių upių, upelių (ir kitų įeinančių į jų tinklą nuolatos ar periodiškai tekančių vandens tėkmių) bei vandens telkinių, ežerų, pelkių, dirbtinų vandens talpyklų, tvenkinių visuma. Taigi hidrografija aprašo ir tiria hidrografinį tinklą (tam tikra vietove tekančių upių bei jų į jų tinklą įtekančių ežerų, tvenkinių ir pelkių visumą). Hidrografinio tinklo sandara ir jo vystymasis priklauso nuo vietovės fizinių geografinių sąlygų: meteorologinių reiškinių, klimato, žemės paviršiaus reljefo pobūdžio, geologinės gruntų sudėties ir nuo žmogaus ūkinės veiklos.
Upėmis vadiname didesnes vandens tėkmes, kurios teka nuolydžio kryptimi sausumos paviršiumi pastoviomis, gerai išreikštomis vagomis, surinkdamos atmosferos kritulius iš viso vandens baseino ir yra maitinamos paviršiaus bei požeminiais vandenimis.
Vandens tėkmės ir srautai būna įvairaus pobūdžio, t.y. laikini ir pastovūs. Pastoviomis vandens tėkmėmis paprastai laikoma vandens tėkmė, kurioje vanduo teka visus metus. Laikini vandens srautai dažniausiai susiformuoja liūčių periodu.
Upės hidrografinio tinklo baseiną sudaro visuma upių ir upelių, vandens tėkmių, šaltinių, ežerų, pelkių, dirbtinų vandens telkinių.
Natūralių ir dirbtinų vandentėkmių sistema vadinama vagų tinklu.
Upių tinklu vadinamas gerai išreikštas vagų tinklas su pastoviomis vandens tėkmėmis.
Upių sistemą sudaro pagrindinė upė su į ją įsiliejančiais intakais, kurie įteka tiesiogiai arba per kitus intakus, sudarydami sistemą primenančią šakotą medį, kur kamienas prilyginamas pagrindinei upei.
Pagrindiniai upių hidrigrafiniai elementai yra upės vaga, kuria teka vanduo, ir upės baseinas, nuo kurio šis vanduo suteka į upės vagą.
Upės skirstomos į dideles, vidutines ir mažas.
Didelė upė, tai upė, kurios baseinas išsidėstęs keliose geografinėse zonose ir hidrologinis jos rėžimas nėra būdingas kokiai nors vienai geografinei zonai. Didelių upių kategorijai priskiriamos upės, kurių vandens surinkimo baseinas daugiau nei 50 000- 75 000 km2.
Vidutinės upės baseinas paprastai išsidėstęs vienos geografinės zonos ribose, todėl hidrologinis rėžimas būdingas kaip ir daugeliui šios...
Šį darbą sudaro 2066 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!