Santykis su istorija. Marius Ivaškevičius (g. 1973) – prozininkas, dramaturgas, žurnalistas, teatro ir kino režisierius. Rašytoją labiausiai domina individo bei tautos santykis su istorija, tačiau tas santykis yra netradicinis, transformuotas. Istorinė tema plėtojama dramose „Madagaskaras“, „Mistras“, „Išvarymas“. Čia kalbama apie tautai svarbius dalykus atsisakant išankstinių nuostatų, šaipantis iš to, kas neteko gyvasties, siūlant naują, netradicinį požiūrį.
Pjesė „Madagaskaras“: Lietuvos mito išardymas. Jau senojoje literatūroje buvo formuojamas mitas apie Lietuvą kaip ypatingą šalį, kurioje gyveno narsūs, darbštūs, tėvynę mylintys žmonės. Mitą (pasaką, legendą) sudarė tokios sudedamosios dalys: lietuvių kilmė, lietuvių charakteris, lietuvių kalba, tėvynė Lietuva, agrarinė kultūra. Pasakojimas apie nuostabią Lietuvą ir puikius jos žmones ėjo iš kartos į kartą. Mito reikėjo lietuvių savivertei pakelti sunkiausiais istoriniais laikotarpiais (J. Radvanas, K. Donelaitis, Maironis, J. Tumas-Vaižgantas).
Lietuviai kilę iš romėnų, tą patvirtina lietuvių karingumas, be to, taip įsirašoma į Europos kultūros istoriją. (J. Radvanoherojinis epas „Radviliada“, M. K. Sarbievijaus etinė odė „Pauliui Kozlovijui“) Lietuviai kilę iš mistinės Atlantidos; pasakiška sala, neišlaikiusi lietuvių didybės, nuskendusi. Negana to, didieji graikų filosofai: Platonas, Sokratas, buvę lietuviai.
Raiška Kilmė iš karingos ir galingos Europos tautos heroizuoja irpoetizuoja lietuvius. Kilmė iš mįslingiausios salos, tapatinimasis su didžiausiais graikų filosofais ironizuojama, išjuokiamas mažos tautos poreikis susireikšminti.
labai darbštūs, dievobaimingi, saugantys lietuvybę, bet kartais pasitaiko ir tingių, neveiklių (K. Donelaičio poema „Metai“, J. Tumo-Vaižganto apysaka „Dėdės ir dėdienės“)
bijo naujovių, neūkiški (V. Kudirkos „Varpas“)
tingūs, neūkiški, bijo naujovių (Pokšto tėvai)
nekenčia kitų („Vasarą mūsų tautiečiai linkę nekęsti lenkų, žiemą jie linkę nekęsti aptariamos žiemos.“)
neatsargūs, naivūs (Salės pasitikėjimas komunistais)
nemyli savęs (pasak M. Ivaškevičiaus, norėdami atsipalaiduoti, kariasi arba kapoja kaimynus)
agresyvūs (visur mato priešus)
myli Lietuvą, bet neįsivaizduoja joje gyvenimo (beveik visi pjesės veikėjai)
Raiška.
Nors tradicinėje literatūroje lietuvio charakterio mitas buvo intensyviai kuriamas (J. Radvanas, K. Donelaitis, Maironis, Vaižgantas), bet vis tiek charakterio trūkumai sulaukė kritikos (K. Donelaitis, V. Kudirka, Vaižgantas) Nors M. Ivaškevičius parodo, kad lietuviai myli tėvynę, tačiau...
Šį darbą sudaro 768 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!