Lietuvių liaudies dainos yra viena iš tautosakos rūšių. Dažniausiai tautosakos kūriniai neturi autoriaus. Kuriniai užgimdavo žmogaus širdyje ir galvoje. Išsakytą ar išdainuotą kūrinį įsimindavo kiti, pakeitę, pridėję kokį žodį, eilutę, posmą ,,perduodavo“ kitiems klausytojams ir atlikejams.Taip atsirado lietuvių liaudies dainos. Jos skirstomos į daugelį žanrų: sutartinės, advento, užstalės, vestuvinės, karinės-istorines dainos.
Karinės-istorinės dainos užima dainų lobyne užima reikšmingą vietą. Gausumu jos nenusileidžia kitiems dainų žanrams. Karinėmis-istorinėmis vadiname tas lietuvių liaudies dainas, kuriuose apdainuojama lietuvių tautos kovos su priešais, kareivio dalia, karinė tarnyba.
Karines-istorines dainas drauge su kitomis lietuvių liaudies dainomis intensyviau rinkti ir leisti pradėta XIX a. pirmoje pusėje.
Užuominas apie šias dainas randame jau ankstyvuosiuose istorijos šaltiniuose. Įvairiose kronikose ir metraščiuose paminima, kad sutinkant didžiuosius kunigaikščius iš karo žygių ar kritus jiems mūšiuose, buvo dainuojama arba raudama.
Kronikos liudija, jog žmonės didžiuosius kunigaikščius šlovindavo dainomis. Visos užuominos nors ir neleidžia kiek tiksliau spręsti apie karines-istorines dainas, tačiau paliudija, kad jų gyvuota jau žiloje senovėje ir kad ne visos iki šiol yra išlikusios. Į karines-istorines dainas jau pirmųjų lietuvių liaudies dainų rinkėjų bei tyrinėtojų buvo atkreiptas išskirtinis dėmesys. Jose buvo ieškoma istorinės tikrovės atspindžių. XIX a. pabaigos lietuvių nacionalinio sąjudžio dalyviai J.Basanavičius ir kiti, veikiami rusų istorinės mokyklos, istorines detales, vardus, vietovių pavadinimus stengėsi tiesmukai susieti su tam tikru laikotarpiu. Ypač tuo pasižymėjo XX a. Pradžios tyrinėtojas M.Biržiška, karinės-istorinės dainoms skyręs knygą ,,Dainų atsiminimai iš Lietuvos istorijos“. Čia jis pirmasis rūpestingai surinkęs žinias iš kronikų ir metraščių, suradęs dainų su istoriniais vardais bei pavadinimais, stengėsi nustatyti tų dainų kilimo amžių ir susieti jas su konkrečiais istoriniais įvykiais.
Senąsias tradicines karines-istorines dainas skirstant į pirmą vietą iškyla tematinis principas – jis leidžia atskleisti šių dainų idėjinį turintį, liaudžiai rūpimų klausimų skalę, pamėgtų temų bei motyvų pasikartojimus ir kitimus. Atskirą skyręlį sudaro dainos, kuriuose randame karų su Lietuvos priešais atspindžių. Pagrindinės senųjų tradicinių karinių-istorinių dainų temos yra...
Šį darbą sudaro 969 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!