Referatai

Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai

10   (1 atsiliepimai)
Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai 1 puslapis
Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai 2 puslapis
Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai 3 puslapis
Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai 4 puslapis
Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai 5 puslapis
Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai 6 puslapis
Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai 7 puslapis
Lietuvių kalbos tarmės. Aukštaičiai ir Žemaičiai 8 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Lietuviai, kaip ir bet kurios kitos tautos nariai, ne visi vienodai kalba. Įvairiose krašto vietose pastebime daug visokių nukrypimų nuo literatūrinės (bendrinės) kalbos normų. Vienur tie nukrypimai nežymūs, kitur jų yra tiek daug, kad tarmiškai kalbantį žmogų sunku, o kartais net ir visai neįmanoma suprasti.
Tarmę pažinti galima ne tik iš jos aprašymo ar kitų mokslinių darbų, bet ir iš paprasčiausių tekstų, užrašytų iš tą tarmę vartojančių žmonių lūpų. Geriausiai tarmės ypatybes perteikia buitinės šnekos pavyzdžiai – pasakojimai (monologo ar dialogo forma) apie namų ir šeimos reikalus, darbus, gyvulius, javus, įvairius gamtos reiškinius, vietos papročius, praeities įvykius ir pan. Daug tarmės ypatybių išlaikoma ir tos tarmės atstovo sekamoje liaudies pasakoje. Smulkioji tautosaka – patarlės, priežodžiai, mįslės – ir ypač dainos turi žymiai pastovesnę formą (morfologiją, sintaksę, žodyną), galinčią keliauti iš vienos tarmės į kitą. Todėl šio žanro kūriniai, nors ir gerai užrašyti, tarmės specifikos pažinimui, atkūrimui mažiau tinka.
Sužymėję žemėlapyje visas svarbesnes izoglosas, matysime, kad jos kalbos plotą išraižo įvairiai: vienos kerta jį išilgai, kitos skersai, trečios įstrižai, dar kitos daro uždaras figūras ploto viduryje. Vis dėlto dalis izoglosų koncentruojasi tam tikrais ruožais. Tie ruožai ir atskiria ploto dalis, kuriose kalba yra, palyginti, vienidesnė. Tokiu būdu išskiriamos tarmės.
Visos tarmės skirstomos į dvi pagrindines rūšis: aukštaičių ir žemaičių. Aukštaičių tarmė skirstoma į: vakarų aukštaičius (kauniškius ir šiauliškius), pietų aukštaičius ir rytų aukštaičius (širvėniškiai, panevėžiškiai, anykštėnai, kupiškėnai, uteniškiai, vilniškiai). Žemaičių tarmė skirstoma į: pietų žemaičius (raseiniškiai, varniškiai), šiaurės žemaičius (telšiškiai, kretingiškiai) ir vakarų žemaičius.
Aukštaičių tarmė užima bent tris kartus didesnį plotą, negu žemaičių. Kalbos istorijos požiūriu ji, apskritai, yra senoviškesnė, mažiau pakitusi. Iš aukštaičių kilo ir mūsų literatūrinė kalba.
Aukštaičių tarmę patogiausia skirstyti į tris dalis: vakarų, rytų ir pietų.
Praktiškai parankiausia šias tarmes vieną nuo kitos atskirti pagal an, am, en, em ir ą, ę tarimą. Vakarų aukštaičiai taria kaip literatūrinėje kalboje. Pietų aukštaičiai sveikus...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 2227 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

Turinys
 • Įvadas 3
 • Aukštaičiai 3
 • Vakarų aukštaičiai 3
 • Pietų aukštaičiai 4
 • Rytų aukštaičiai 4
 • Žemaičiai 5
 • Pietų žemaičiai 7
 • Šiaurės žemaičiai 7
 • Vakarų žemaičiai 8
 • Literatūros sąrašas 9

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
9 psl., (2227 ž.)
Darbo duomenys
 • Lietuvių kalbos referatas
 • 9 psl., (2227 ž.)
 • Word failas 87 KB
 • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį referatą

www.nemoku.lt Panašūs darbai

Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt