Potemės

Kokią žmogaus laikyseną diktuoja jo gyvenimo patirtys (V. Mačernis, K. Donelaitis, J. Kunčinas)

10   (1 atsiliepimai)
Kokią žmogaus laikyseną diktuoja jo gyvenimo patirtys (V. Mačernis, K. Donelaitis, J. Kunčinas) 1 puslapis
Kokią žmogaus laikyseną diktuoja jo gyvenimo patirtys (V. Mačernis, K. Donelaitis, J. Kunčinas) 2 puslapis
Kokią žmogaus laikyseną diktuoja jo gyvenimo patirtys (V. Mačernis, K. Donelaitis, J. Kunčinas) 3 puslapis
Kokią žmogaus laikyseną diktuoja jo gyvenimo patirtys (V. Mačernis, K. Donelaitis, J. Kunčinas) 4 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Kokią žmogaus laikyseną diktuoja jo gyvenimo patirtys (V. Mačernis, K. Donelaitis, J. Kunčinas) Škotų novelistas, dramaturgas, romanų autorius ir poetas, vienas garsiausių to laikmečio Europos ir pasaulio rašytojų Valteris Skotas yra pasakęs: „Visų naudingiausia gyvenime – sava patirtis.“ Kaip ir gyvenime, taip ir literatūroje įvairiai atsispindi skirtingos žmogaus patirtys. Pavyzdžiui, XVIII a. viduryje gyvenusio K. Donelaičio poemoje „Metai“ atsispindi rašytojo gyvenimo patirtis. Kūrėjas priskiriamas Apšvietos epochai, kurioje buvo susitelkta į žmogaus tobulėjimą, mokslą. Taigi Kristijonui Donelaičiui – Tolminkiemio pastoriui, pamokslininkui – buvo svarbu šviesti kitus, ypač kai pats buvo mokytas (studijavo Karaliaučiaus universitete). K. Donelaitis sakė pamokslus, skatino kalbėti gimtąja kalba, laikytis papročių bei neapleisti religijos. Vadinasi, suprato Daukšos aprašytą tautos sąvoką, kad ji tai protėvių žemė, gimtoji kalba ir papročiai, ir skatino tautiškumą, kaip vėliau ir V. Kudirka. Praėjus keliasdešimčiai metų K. Donelaičio pamokslai buvo sudėti į didaktinę poemą „Metai“. Ji buvo išleista po K. Donelaičio mirties – 1818 metais Liudviko Rėzos. Poemą sudaro keturios dalys – keturi metų laikai, kurie apibūdina to laikotarpio gamtą ir žmogaus darbus. Poemos pasakotojas tapatinasi su Vyžlaukio valsčiaus gyventojais, jo misija – juos pamokyti: „Klauskit tik senuosius, jūs, glūpieji bebarzdžiai,/ Ir girdėkit, ką jie jums pasakys prisivargę.“ Rašytojas glaudžiai bendravo su valstiečiais ir būtent dėl to jam pavyko taip gerai perteikti XVIII amžiaus žmonių gyvenimo rūpesčius, linksmybes, darbus, buitį. Žymiausias lietuvių grožinės literatūros pradininko darbas liudija rašytojo patirtą lietuvių nutautėjimo grėsmę, į tradiciškai jų gyvenamas vietas atsikėlus kolonistams. XVIII a. pradžioje Mažojoje Lietuvoje siautęs maras nusinešė daug ten gyvenusių lietuvių gyvybių, todėl jam pasibaigus Prūsijos karalius Frydrichas Vilhelmas I į šias žemes atkėlė lietuvninkų kultūrai svetimų kitataučių – prasidėjo germanizacija. Nauji gyventojai, priklausę aukštesniam socialiniam sluoksniui, kėlė grėsmę tautiškumui ir, kaip atskleidžia Apšvietos epochos rašytojas K. Donelaitis, jų „viežlybumui“. Pagrindu tautiškumo išsaugojimui Tolminkiemio pastorius laikė dorą gyvenimo būdą, todėl kūrinyje būrai skatinami būti kuklūs, darbštūs, saikingi, laikytis tradicijų ir papročių. Šiomis savybėmis pasižymintys valstiečiai poemoje aukštinami, jų pavyzdžiu raginami sekti kiti. Nors veikėjai – neindividualizuoti, pagal moralinį vertinimą jie skirstomi į „viežlybuosius“ ir nenaudėlius. Viežlybųjų būrų – Pričkaus, Krizo, Selmo ir kitų – vardais atskleidžiama, kas yra dorybės, o kas smerktini dalykai. Ryškiausiai poemoje aprašytas personažas Pričkus neigiamai vertina kitataučių moralinę įtaką būrams: „Kad koks lenkiškas ar žydiškas balamūtas / Taip nesvietiškai klastuot ir vogt užsimano

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 2086 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
5 psl., (2086 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos potemė
  • 5 psl., (2086 ž.)
  • Word failas 22 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šią potemę
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt