tai meno ir literatūros kryptis, atsiradusi XVI a. Italijoje, ištobulinta Prancūzijoje.Vėliau paplito kitose Europos šalyse, Š.Amerikoje..To meto žymiausi kompozitoriai buvo Ž.B. Liuli, J.Haidnas, V.A. Mocartas, L.Van Bethovenas.
Klasicistiniam menui būdingas griežtas literatūros ar tapybos žanrų skirstymas, rėmimasis antikinėmis formomis.Klasicistiniame kūrinyje išlaikomas nuotiakos vienumas, ramus paprastumas.
Klasicizmą skatino ir XVII a. filosofija- racionalizmas (lot. ratio- "protas") pripažinimo teorijos kryptis, teigianti, jog protas esąs tikro žinojimo šaltinis.Pradininkas buvo prancūzas Renė Dekartas.Kartu racionalizmas, kaip pasaulėžiūra, turėjo didelę reikšmę XVII a. žmogaus mąstymui, prisidėjo prie tuometinio supratimo,kas yra gėris.Racionalistai manė,kad protas universalus-toks yra ir bus; tiesos sąvoka amžina.
1. stengiamasi vaizduoti tai,kas universalu, bendra visai žmonijai ar tam tikrai žmonių grupei.
2. žmogus vaizduojamas taip,kad nebūtų prieštaraujama gamtos dėsniams nenusižengiama žmogiškajai prigimčiai.
(pasak klasicistų, žmogų sukuria gamta, iš prigimties jis turi tam tikrą charakterį, geriausiai jį apibūdina aistra,verčianti taip ar kitaip elgtis)
3.klasicistai gilinasi į žmogaus išgyvenimų logiką, chrakterio dėsningumus( rašytojai yra ne tik racionalistai, bet ir moralistai).
4. klasicistiniame kūrinyje stengiamasi išlaikyti darną ir harmoniją,tą pačią nuotaiką,vengtina gretinti komiškus ir tragiškus elementus.
Išvada: klasicistams gražu tai,kas turi visuotinio bendrumo žymę, atitinka gamtos bei prigimties dėsningumus, kas protui lengvai suprantama, ir kas turi ryšį su antika.
Klasicizmo laikais literatūros žanrai buvo skirstomi į:
1. aukštuosius ( perteikiama tai, kas kilnu, tragiška, didinga.Aukšt.žanrams priskiriama: tragedija,epopėja, ode, himnas, elegija.Stilius turi būti pakilus patetiškas, be buitiškos leksikos).
2. žemuosius ( perteikiama tas, kas ydinga, juokinga, buitiška, paprasta.Žem.žanrams priskiriama: komedija, satyra, epigrama, pasakėčia.Stilius turi būti paprastas, vartojama kasdieninė, šnekamoji kalba).
Ypač buvo reglamentuoti patys populiariausi to meto žanrai: tragedija ir komedija.Dramos kūriniai turėjo būti eiliuoti.Tragedijoje neleistinos komiškos scenos bei personažai,o komedijoje- tragiškos.Pjesėse siūlyta laikytis trijų vienumų taisyklės: vietos, laiko, veiksmo.Šią taisyklę klasicistai interpretavo, aiškino taip: visas dramos veiksmas turi vykti vienoje vietoje, nekeičiant dekoracijų, trukti ne ilgiau kaip vieną parą, išlaiaknt vieną siužetinę liniją ( įvykį),siūlė scenoje nerodyti personažų žūties arba mirusiųjų.
Didieji teoretikai-Fransua d'Obinjako ir Nikola Bualo parašė didaktinę satyrinę...
Šį darbą sudaro 1108 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!