Kaltė – viena sudėtingiausių ir labiausiai slegiančių vidinių žmogaus būsenų, su kuria susidurti tenka beveik kiekvienam. Kaltės jausmo neišvengia nė vienas, ypač tie, kurie pasielgia netinkamai su kitais arba su pačiais savimi. Taip yra todėl, kad nederamai pasielgus pabunda žmogaus sąžinės balsas, nuolat primenantis apie būtinybę apmąstyti savo poelgį ir išpirkti kaltę, juk ne kiekvienas gali kasdien gyventi jaučiant kaltės jausmą. Žmogus, gyvendamas su kalte, ilgainiui praranda vidinę ramybę ir neranda sau vietos. Neretai žmogaus kaltę analizuoja ir literatūros klasikai. Todėl savo kalboje remdamasi šiais kūriniais: J. Biliūno novele „Ubagas“, J. Savickio apsakymu „Vagis“ ir Salomėjos Nėries eilėraščių rinkiniu „Prie didelio kelio“ aptarsiu kaltės ir atsakomybės temą lietuvių literatūroje.
Asmuo, gebantis atleisti kitam, išlaiko žmogiškumą. Žmogus, padarę kažką blogo, jaučiasi kaltas, tačiau siedami pasitaisyti turi žinoti, kodėl nori pasitaisyti. Dar Antikos laikų romėnų filosofas Seneka yra sakęs: „Pirmoji pasitaisymo sąlyga - suvokti savo kaltę“. XX amžiaus ryškiausias moderniosios lietuvių prozos rašytojas, humanistas, autorius Jonas Biliūnas novelėje „Ubagas“ atskleidžia Petro Sabaliūno gyvenimą. Jis jaučia kaltę ir atsakomybę dėl savo jau suaugusio vienintelio sūnaus negailestingo elgesio su senu tėvu. Novelėje aprašomas Petro Sabaliūno gyvenimas anksčiau, kai dar buvo jaunas ir augino vaikus ir dabar, kai jo pačio sūnus jį išvarė iš jo paties namų. Senelio balse nėra neapykantos, tik skausmas ir kaltė, jog linkėdamas gera ir atiduodamas viską jis pats nieko nebeturi: „jau ketvirti metai, kai jam viską atidaviau“. Pasakotojas, duodamas seneliui duonos riekę, jaučiasi kaltas. Jis pajuto savyje „dalį amžinos vaikų kaltės“. Gal dėl to, kad mažai aplankydavo savo tėvus, ir tik po jų mirties suprato, kokie jie buvo jam svarbūs ir kaip jis juos mylėjo. O gal jis prisiėmė sau dalį Sabaliūno sūnaus kaltės, nes vaikystėje jie žaidė kartu, buvo geri draugai. Bet kad ir kiek skausmo Sabaliūnui suteikė jo sūnus, jis vis tiek nelaiko pykčio savo širdyje, o kaip tik...
Šį darbą sudaro 1200 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!