Referatai

Fonema ir alofonas

9.2   (2 atsiliepimai)
Fonema ir alofonas 1 puslapis
Fonema ir alofonas 2 puslapis
Fonema ir alofonas 3 puslapis
Fonema ir alofonas 4 puslapis
Fonema ir alofonas 5 puslapis
Fonema ir alofonas 6 puslapis
Fonema ir alofonas 7 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Tai, kad kalbą galima padalinti į atskirus mūsų skiriamus garsus, atrodo akivaizdu. Nekyla abejonių, kad mes niekada nesupainiosime žodžių butas bei batas, ar pešimas bei piešimas, nes atskirsime juos pagal skambėjimą.
Tačiau iš tiesų šie dalykai nėra tokie akivaizdūs, garsinių kalbos dalių negalima struktūruoti vien iš klausos, nes klausa nėra neginčytina: korėjietis negalės atskirti r nuo l, arabas – o nuo u, prancūzas geriau girdi balsių, nei priebalsių skirtumus, o rusui sunku atskirti e ir ie. Vadinasi, garso vienetų išskyrimas priklauso nuo kalbinės sandaros.
Svarbu suprasti skirtumą tarp garso, kaip akustinio, fiziologinio reiškinio, ir garsinio kalbos vieneto, turinčio konkrečias funkcijas ir apibrėžiamo konkrečiomis charakteristikomis. Pastaruosius vienetus vadiname fonemomis.
Graikiškai žodis „fonema“ reiškia „balsas, garsas“.
Šį terminą pirmasis pasiūlė vartoti Ferdinandas de Sosiūras, žymus prancūzų lingvistas. Tačiau jo fonemos supratimas buvo abstraktus ir metafizinis. Apie fonemą jis rašė šitaip:
„Fonema – tai akustinių įspūdžių ir artikuliacinių judesių suma“, „girdimas ir tariamas vienetas.“ Tačiau juk bet kuris garsas yra tokia suma, nors, kaip žinia, ne kiekvienas garsas gali būti pavadintas fonema.
Dr. M. Dobrogajevas apie Sosiūrą rašo šitaip: „Galima teigti, kad Sosiūras pastebėjo paprasčiausių nedalių garsinių vienetų egzistavimą kalboje, bet juos aprašydamas leidosi į psichologinę abstrakciją, neišanalizavo fonemos vaidmens atskiro kalbinio kolektyvo buityje, jos genezės kalboje kaip amžinai besikeičiančio individualaus bei socialaus gyvenimo reiškinio.“ Tai yra, Sosiūro teorijai trūksta konkretumo, moksliškai pritaikyti ją sunku. Tačiau ji padėjo pradžią tolesniems fonemos tyrinėjimams.
Po Sosiūro fonemą dar buvo siūloma vadinti ir kitaip, bet įsigalėjo jo pasiūlytas terminas.
Tolesni fonemos tyrimai
Kad sužinotume, kiek kalboje yra garsinių vienetų, reikia:
a) išskaidyti kalbėjimą į mažiausias garsines atkarpas,
b) suprasti, kurios iš tų atkarpų skirtingos, o kurie vienodos.
Tokio kalbos dalijimo mechanizmus pirmas parodė rusų mokslininkas L. Ščerba 1912 metais. L. Ščerba domėjosi fonetika1 ir buvo, greta N. Trubeckojaus, vienas fonologijos mokslo pradininkų, įkūręs Leningrado fonologijos2 mokyklą. Jis sutiko su savo pirmtako Bodueno de Kurtenė anksčiau iškelta hipoteze, kad...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1171 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Šaltiniai
✅ Šaltiniai yra
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
7 psl., (1171 ž.)
Darbo duomenys
  • Kalbų studijų referatas
  • 7 psl., (1171 ž.)
  • Word failas 139 KB
  • Lygis: Universitetinis
  • ✅ Yra šaltiniai
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį referatą
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt