Empirizmas (gr.empeiria – patyrimas) – mokymas pažinimo teorijoje, laikantis jutiminį patyrimą vieninteliu žinių šaltiniu, teigiantis, kad visas žinojimas grindžiamas patyrimu ir patyrimo būdu. Šio jutiminio patyrimo šaltinis yra objektyviai egzistuojanti aplinka – pasaulis. Mokslinio tyrimo proceso pradžioje nustatomi socialiniai, mokslo faktai, įvykiai, o tik po to jie apibendrinami, sisteminami ir tampa istorija. Taigi pažinimas, prasidedantis nuo atskiro fakto, indukcinio samprotavimo, kaip rezultatas formuluoja bendruosius mokslo (teorijos) teiginius. Todėl empirinių metodų ir empirinių žinių svarba plačiai pripažįstama sociologijoje.
Empiriniai duomenys – duomenys gaunami konkretaus tyrimo būdu.
Empiriniai tyrimai – socialinių faktų, įvykių nustatymas ir apibendrinimas tiesioginiu arba tarpiniu jų registravimu, būdingai pasireiškiančių tiriamuosiuose reiškiniuose, objektuose, procesuose. Empirinio tyrimo analizės objektas yra veiksmai, veikla, poelgiai, žmonių ir socialinių bendrijų elgesys, konkretūs žmonių veiklos produktai (materialiniai ir dvasiniai), taip pat socialinių realijų ir faktų atspindys individų sąmonėje (nuomonių, pažiūrų, vertinimų, sprendimų pavidalu).
Empirinį tyrimą galima apibūdinti kaip įvairios informacijos gavimą esant tiesioginiam kontaktų tarp tyrėjo ir tiriamojo objekto. Sociologams nebūtina klausinėti kiekvieną žmogų (tai būtų neįmanoma). Duomenys yra renkami, taikant atrankos metodą. Atranka gali būti įvairių tipų: atsitiktinė, sisteminė, tikslinė ir t.t., tačiau svarbiausia, kad ji būtų reprezentatyvi, t.y. kad atrinktieji respondentai atstovautų objektą (tiriamą visuomenės grupę). Kaip tarpininkas tarp tyrėjo ir tiriamojo objekto yra tyrimo metodas, kuris riboja arba iš viso izoliuoja tyrėjo poveikį. Teigiama, kad nuo metodo priklauso visa tyrimo sėkmė. Patys metodai negali pakeisti sugebėjimo analizuoti ir interpretuoti tyrimo duomenis. Apibūdinant patį metodą galima teigti, jog tai tam tikrų praktinių arba pažintinių rezultatų gavimo būdas, taikant įvairiausias priemones; tai procedūra susidedanti iš nuosekliai pasikartojančių operacijų, kurių taikymas leidžia pasiekti norimų rezultatų; specifinės mokslo problemos reikalauja specifinių tyrimo metodų.
Empirinis tyrimas – ne paprastas atsitiktinių reiškinių, faktų stebėjimas ar fiksavimas. Kiekvienas gerai organizuotas empirinis tyrimas turi turėti aiškius tikslus, objektą, programą, numatyti jos įgyvendinimo sąlygas; faktai turi būti renkami, apibendrinami, iš jų daromos išvados. Be...
Šį darbą sudaro 3330 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!