Plėtojantis rinkos santykiams Lietuvoje, iškyla būtinybė kurti lankstesnes darbo apmokėjimo sistemas, labiau atitinkančias išsivysčiusios rinkos santykių prigimtį.
Pačia bendriausia prasme apmokėjimo už darbą formas ir dydį reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo apmokėjimo, Gyventojų pajamų garantijų, Darbo sutarties ir Kolektyvinių susiterimų ir sutarčių įstatymai. Šių normatyvinių dokumentų nuostatos, be abejo, yra konstruktyvios nustatant konkretų atlyginimą įvairių specialybių darbuotojams, dirbantiems įvairiose įmonėse. Tačiau vien jų konkrečiam darbo užmokesčio organizavimui neužtenka, kadangi tai susiję su kiekybine ir kokybine darbų analize, vidaus ir išorės darbo rinkose nusistovėjusiais atlyginimais, įvairiomis materialinio ir moralinio skatinimo programomis.
Be to, labai svarbu, kad įmonės darbo užmokesčio lėšos išlaikytų trigubą finansinę ir socialinę pusiausvyrą [1, p. 47].
Vidinė ekonominė pusiausvyra reiškia, kad darbo užmokesčio lėšos turi atitikti organizacijos pinigines pajamas, gaunamas iš ūkinės veiklos. Be darbo užmokesčio lėšų įmonė dar turi įnešti įmokas į socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo fondus bei padengti sąnaudas dėl darbo jėgos valdymo.
Vidinė socialinė pusiausvyra rodo, kad organizacijoje atitinkamus hierarchijos laiptus užimantys tarnautojai ir darbininkai turi gauti atlyginimą, atitinkantį jų užimamas pareigas, darbo stažą, profesinę kvalifikaciją, darbo svarbą, jo sunkumą, sudėtingumą ir atlikto darbo kiekį. Be to, darbo apmokėjimo sistema turi būti parengta taip, kad skatintų darbuotojus kelti kvalifikaciją ir prisidėti prie įmonės sėkmės.
Darbo procese dalyvaujantys asmenys už savo protines ar fizines pastangas yra atlyginami darbo užmokesčiu. Darbo užmokestis - tai bendrosios vertės dalis, tenkanti sumokėti už darbą [3, p. 121].
• darbo jėgos pasiūlos ir paklausos santykis darbo rinkoje,
• darbuotojo kvalifikacija,
• darbo kiekis ir kokybė,
• darbo sąlygos,
• įmonės veiklos rezultatai.
Darbo procesų vykdymo bei darbo laiko vertinimas yra viena iš darbo vertinimo prielaidų. Darbo vertinimas be bendrų darbo rezultatų tiria darbo sunkumą, sudėtingumą, vertinimo kriterijus (matą). Be to, sugrupuojami ir suklasifikuojami atskiri darbai, jų rūšys pagal darbo sąlygas, darbo sąnaudas, sudėtingumą. Toks darbo vertinimas leidžia sulaipsniuoti jį pagal sunkumą (sudėtingumą) bei parengti pagrindus darbo apmokėjimui.
Įmonės kiekvieno darbo vertei nustatyti...
Šį darbą sudaro 3870 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!