Apžvelgus pokyčius, įvykusius Lietuvoje nuo nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais, galima konstatuoti, kad rinkos ekonomika Lietuvoje įsitvirtina, ir šis procesas negrįžtamas. Per šį laikotarpį Lietuvoje buvo sukurta nuosekli socialinės apsaugos ir darbo rinkos politikos įgyvendinimo sistema.
Pagrindines teises į socialinę apsaugą ir darbą Lietuvoje numato 1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucija, kurios 48 straipsnis nustato, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju. Užsieniečių darbą Lietuvos Respublikoje reguliuoja įstatymas.
Pastaraisiais metais Lietuvos darbo rinka pasižymi teigiamais pokyčiais, kuriems įtakos turėjo vykdoma šalies investicijų, ūkio politika bei įgyvendinamos Lietuvos Respublikos Užimtumo didinimo programos priemonės: auga užimtųjų skaičius, mažėja bedarbių skaičius ir nedarbo lygis. Užimtumo iniciatyvos, palankių sąlygų samdomam ir savarankiškam užimtumui sudarymas yra vienas iš svarbiausių ekonomikos plėtotę lemiančių veiksnių.
Viena iš svarbiausių užimtumo didinimo sąlygų – kvalifikuota, gebanti prisitaikyti prie rinkos pokyčių darbo jėga. Turimi duomenys leidžia manyti, kad Lietuvoje gana aukštas abiejų lyčių dirbančiųjų vidutinis išsilavinimo lygis. Deja, valstybinėje darbo biržoje registruotų bedarbių struktūroje išlieka per 40 proc. nepasirengusių darbo rinkai ir turinčių nepaklausias profesijas arba iš vis neturinčių profesijos asmenų. Kita problema, kad beveik 2/3 asmenų kreipiasi į darbo biržas pakartotinai, tai yra jie nesugeba įsitvirtinti darbo rinkoje.
Lietuvoje susiformavo trys teritorijų pagal užimtumo situaciją grupės.
Didžiausias užimtumas yra Vilniaus, Kauno, Klaipėdos rajonuose, turinčiuose išplėtotą pramonę ir paslaugų sektorių. Vidutinis užimtumas yra Alytaus, Plungės, Utenos ir kt. teritorijose, turinčiose vyraujančią pramonės infrastruktūrą. Mažiausias užimtumas yra rajonuose su vyraujančia žemės ūkio struktūra.
Egzistuoja dideli regionų ir ypač teritorijų nedarbo lygio skirtumai. Darbo biržos duomenimis, 2004 m. vidutinis metinis registruotas nedarbo lygis svyravo nuo 2,0 proc. Trakų rajone (Vilniaus apskritis) iki 16 proc. Akmenės apskrityje.
Atsiradus daug užimtumo galimybių, kurias sukūrė nauji besiformuojantys sektoriai, reikia aukštesnio kvalifikacijos lygio ir techninių įgūdžių. Pastaraisiais metais reiškiasi žemos kvalifikacijos darbo jėgos...
Šį darbą sudaro 2538 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!