CIVILINIO PROCESO TEISĖ
KONSPEKTAS
tema
Civilinio proceso teisės sąvoka, dalykas, sistema, šaltiniai IR PRINCIPAI
1. Civilinio proceso teisės sąvoka, dalykas, sistema, šaltiniai
Civilinio proceso teisė – tai procesinė teisės šaka. Jos normos reguliuoja santykius, kurie atsiranda teismams nagrinėjant bylas, kylančias iš civilinių, darbo, šeimos, intelektinės nuosavybės, bankroto, restruktūrizavimo ir kitų privatinių teisinių santykių bei ypatingosios teisenos bylas, taip pat priimant ir vykdant teismo sprendimus, nagrinėjant prašymus dėl užsienio teismų ir arbitražų sprendimų pripažinimo bei vykdymo Lietuvos Respublikoje. civilinio proceso teisės normos reglamentuoja tokius santykius, kurie atsiranda piliečiams ir juridiniams asmenims ginant savo materialines subjektyvines teises.
Civilinio proceso teisė – tai sistema teisės normų, reguliuojančių teismo, byloje dalyvaujančių asmenų ir kitų proceso dalyvių veiklą teismui nagrinėjant ir sprendžiant civilines bylas bei vykdant teismo sprendimus.
Kaip ir kiekvieną teisės šaką, taip ir civilinio proceso teisę apibūdina jos dalykas ir metodas. Dalykas – tai teisės normomis reguliuojami visuomeniniai santykiai, t.y. teismo ir bylos dalyvių procesiniai santykiai, kurie kyla teismui nagrinėjant ir sprendžiant civilines bylas bei vykdant teismo sprendimus, ir sudaro kiekvienoje byloje sistemingą visumą konkrečiam tikslui – ginčui dėl materialinės teisės išspręsti - pasiekti. Kitaip tariant, civilinio proceso teisės dalykas yra pats civilinis procesas.
Metodas – tai sistema teisinių priemonių, būdų, kuriais civilinio proceso teisė reguliuoja visuomeninius santykius, sudarančius reguliavimo dalyką. Jis yra mišrus – imperatyvusis ir dispozityvusis. Imperatyvusis arba subordinacijos metodas reiškia, kad konkretūs teisinių santykių subjektų veiksmai ar visa veikla yra griežtai reglamentuojami teisės normų ir kad šie subjektai paprastai neturi pasirinkimo laisvės: jų tarpusavio teisės ir pareigos aiškiai apibrėžtos ir negali būti keičiamos tarpusavio susitarimu. Paprastai šių subjektų santykiai grindžiami tarpusavio pavaldumu. Subordinacijos metodas būdingas viešosios teisės šakoms. Civilinio proceso teisei šis metodas taip pat yra būdingas. Teismas yra valdžios institucija, todėl santykiams, susiklostantiems tarp teismo ir kitų proceso dalyvių, būdinga subordinacija. Be to, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse (toliau – CPK) yra nemažai normų, imperatyviai apibrėžiančių privalomą ir vienintelį subjektų elgesio būdą (pvz., CPK 9, 10, 11, 26, 31, 56, 61, 191 straipsniai).
Šį darbą sudaro 40596 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!