Įrodinėjimas yra svarbiausia baudžiamosios procesinės veiklos dalis, o įrodymų teisė įeina į baudžiamojo proceso teisės normų sistemą. Svarbiausios įrodymų teisės normos yra įtrauktos į BPK 20 straipsnį ,,Įrodymai", kuriame išdėstytos bendros įrodinėjimo taisyklės, taikomos visomis baudžiamojo proceso stadijomis. Atskiros įrodinėjimo taisyklės yra išdėstytos kituose BPK skirsniuose esančiose procesinės teisės normose (pvz., taisyklės, liečiančios atskirų tardymo veiksmų darymo ir jų rezultatų fiksavimo tvarka). Įrodymams būtinos 2 savybės: 1) liečiamumas; 2) leistinumas. Tiktai tai bus laikoma įrodymais, kas atitiks leistinumo ir liečiamumo savybes. Leistinumas – įrodymai turi būti gauti teisėtais būdais, prisilaikant įstatymų nustatytų reikalavimų, ir leistinumo principas pažeidžiamas, kai žmogus priverčiamas duoti parodymus smurtu.
Įrodymų teorijoje įrodymų samprata, siejama su duomenų ir šių duomenų šaltinių kategorijomis. Koks ryšys tarp įrodymų, duomenų ir jų šaltinių? Pagal vyraujančią sampratą, duomenys sudaro įrodymų turinį, o šaltiniai- formą. Todėl negali būti duomenų be šaltinių ar šaltinių be duomenų. Ne visai teisinga laikyti duomenis ir šaltinius dviem įrodymo elementais. Tai nėra elementai. Duomenys sudaro įrodymų turinį, o šaltiniai yra įrodymų forma (pavyzdžiui: a) parduotuvės apsauginis matė, kaip pirkėjas įsidėjęs smulkią prekę į kišenę išėjo nesusimokėjęs; b) parduotuvės kameros užfiksavo, kaip apsauginis matė, kaip pirkėjas, įsidėjęs prekę į kišenę išėjo nesusimokėjęs). Ir atvirkščiai, faktiniai duomenys, kurių šaltinis nežinomas neturėtų būti pripažinti įrodymais, nes neįmanoma patikrinti tų faktinių duomenų kilmės, jų gavimo procedūrų. Būtent todėl turėtų būti atmetami kaip įrodymai įvairios operatyvinės pažymos. Čia ir atsiskleidžia įrodymų ir faktinių duomenų, gautų operatyvinių būdu santykis. Operatyvinių duomenų šaltiniai nežinomi, todėl neįmanoma patikrinti, ar procedūros, kuriomis jie buvo gauti buvo teisėtos. O vienas iš pagrindinių įrodymų leistinumo kriterijų yra tai, kad turi būti laikomasi įstatyme nustatytų procedūrų jiems gauti.
Įrodymų sąvoka, lyginant su senuoju LR BPK ir naujuoju LR BPK pasikeitė ženkliai. Iki 2003m. gegužės 1d. įrodymų samprata buvo siauresnė – sampratą ribojo šaltiniai (71 str. 2 d.). Naujajame BPK 20 str....
Šį darbą sudaro 2229 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!