Rašiniai

Asmenybės laisvės tema XX a. lietuvių prozoje

9.0   (2 atsiliepimai)
Asmenybės laisvės tema XX a. lietuvių prozoje 1 puslapis
Asmenybės laisvės tema XX a. lietuvių prozoje 2 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Darbo tema
Laisvės tema . Laisvė.
Ištrauka

Asmenybės laisvės tema lietuvių literatūroje labai aktualia tema tapo XX amžiuje. Antrojo pasaulinio karo siaubas, Lietuvos okupacija ir egzistencializmo idėjų plitimas paskatino rašytojus permąstyti priežastis ir būdus, leidžiančius išlikti laisvam net ir ribinėse situacijose. Balys Sruoga memuariniame romane „Dievų miškas“ perteikia savo įkalinimo Štuthofo koncentracijos stovykloje patirtį ir pabrėžia būtinybę išlikti oriam, nes tai padeda išlikti laisvam, o egzodo rašytojas Antanas Škėma romane „Balta drobulė“ vaizduoja emigravusio menininko tragišką likimą, nes veikėjas neranda būdo, kaip išsilaisvinti iš jį varžančios aplinkos.
Įkalinimas nacių koncentracijos stovykloje – tiesioginė karo siaubo patirtis – paskatino XX a. vidurio rašytoją, modernistą, B. Sruogą patirtus išgyvenimus aprašyti romane „Dievų miškas“. Kūrinio protagonistas – beteisis lagerio kalinys, kuris stebi ir vertina aplinką humanisto, inteligento akimis. Iš romane minimų detalių (kalinio vardas Balys, jis yra profesorius) galima suprasti, kad pasakotojas yra pats rašytojas. Romane protagonistas stebisi, kaip amžiais garsėjusi „barokine kultūra, dabar Vokietija sukūrė „barakų“ kultūrą, kurioje nebepuoselėjamos asmens laisvė ir gyvybė. Po kiekvienos tragiškos patirties pasakotojas stengiasi padaryti mokslines išvadas, nes įsivaizduoja save tarsi patekusį į mokslinį bandymą. Prausyklos scena atskleidžia prižiūrėtojų moralinę degradaciją ir lagerio sistemos absurdiškumą: kaliniai verčiami praustis su rūbais ir yra mušami. Baudžiami rūbus praradę, o ne tie, kurie juos pavogė. Protagonistas supranta, kad lageryje galioja stipresniojo, tačiau kartu vertybes praradusio žmogaus teisė. Atsiribojimas nuo žiaurumo ir išlikimas oriam tampa būdu išsaugoti laisvę. Tam pasitelkiama ironija ir groteskas. Kaip teigė B. Sruoga, ironija buvo vienintelė priemonė, leidžianti pakilti virš smurto ir išlikti žmogumi, nes „XX a. žmogus žmogėdra virto“. Romane ironiškai vaizduojami lagerio prižiūrėtojai. Sarkastiškai vadinami „narsuoliais“, „vikriais“ ir yra giriami už „neišpasakytą skonį“ – šv. Kalėdų rytą – gyvybės šventės simbolis – yra kariami kaliniai. Kuriama priešprieša tarp prižiūrėtojų – budelių ir pasakotojo, kalinio, kuris, skirtingai nei prižiūrėtojai, padeda kitiems (dalinasi duona, šv. Velykų rytą kiaušiniu), atskleidžia, kad laisvas yra tas, kuris gina...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 681 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
2 psl., (681 ž.)
Atnaujintas: 2024-04-12
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos rašinys
  • 2 psl., (681 ž.)
  • Word failas 16 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį rašinį
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt