Konstitucija - pagrindinis įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią, nustatantis šalies politinės, teisinės ir ekonominės sistemos pagrindus. Šis terminas kilęs iš lotyniško žodžio „constitutio“, reiškiančio bet kokį ypač svarbų įstatymą, nusistatymą, sukūrimą. Konstituciją gali turėti regionas, valstybė ar valstybių sąjunga, taip pat prekybos organizacijos, politinės partijos ar netgi įmonės. Išties Konstitucija yra valstybės teisinės tvarkos pagrindų nustatymas. Ji reguliuoja valdžių santykius valstybėje ir nustato jos organizaciją ir formą. Konstitucijos principai kaip aukščiausia rašytinė teisė yra aukščiau už bet kurią kitą teisę. Be to, konstitucijos įvairiu mastu nurodo, kokių pagrindinių tikslų savo veikla turi siekti valstybė.
Konstitucija yra svarbiausias įrankis valstybinei valdžiai apriboti ir kontroliuoti. Lietuvos Respublikos Konstitucijos pirmtaku laikomas 1529 m. priimtas Pirmasis Lietuvos Statutas. Vis dėlto šis ir dar keli vėliau priimti teisiniai įstatai dar nebuvo platūs, jie neapėmė visos valstybės. Mano manymu, šiuolaikinė Lietuvos Respublikos Konstitucija valstybei yra labai svarbi, tačiau vien dažnas Konstitucijos minėjimas nereiškia, kad Lietuvoje teisinis mąstymas jau yra grindžiamas konstitucionalistinėmis nuostatomis, laisvomis nuo iš sovietinio konstitucionalizmo paveldėtų mitų ir stereotipų, kuriuos, deja, “efektyviai” palaiko gana žema mūsų visuomenės teisinė kultūra. Kita vertus, negalima nepastebėti, kad daugelio mūsų anksčiau vyravusių Konstitucijos sampratos stereotipų ir mitų jau esame atsikratę.
Šiandien nėra pernelyg drąsu teigti, kad Konstitucija yra tapusi visuomenės gyvenimo pamatu. Tai, kad Konstitucija ne visuomet skrupulingai vykdoma, neretai ir atvirai pažeidinėjama, reikalo esmės nekeičia. Lotynų Amerikos, Afrikos valstybių patirtis liudija, kad nepakanka perrašyti svetimą demokratinę Konstituciją, kad valstybėje liautųsi perversmai, įsivyrautų valdžių padalijimo principas bei atsirastų pagarba žmogaus teisėms. Džiugina tai, kad nemažai Konstitucijai prieštaraujančių teisės aktų ar jų dalių išimta iš teisinės apyvartos. Taigi Lietuvos teisės sistema jau „apvalyta“. Reikėtų paminėti, jog daugelis Konstitucijos nuostatų suformuluota labai bendrai, todėl jas reikia aiškinti. Šitai daroma tiriant pareiškėjų ginčijamų teisės aktų ar konkrečių jų nuostatų atitiktį Konstitucijai. Tai taip kuriama vadinamoji konstitucinė doktrina. Kai kuriais klausimais ji ypač išplėtota....
Šį darbą sudaro 1147 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!