Priedai.............................................................................................................................
Literatūros sąrašas..........................................................................................................
Antonimai (gr. anti „prieš“ ir onoma „vardas“) – žodžių poros, turinčios priešingas reikšmes, nusakančios priešingas sąvokas, žyminčios priešingas ypatybes. Antonimai, t.y. abu priešybės nariai, turi bendrąją turinio ypatybę, bendrą pagrindą, kurio labai nevienodės kiekis lemia antonimų poros susidarymą (pvz., antonimų poros aukštas – žemas bendroji turinio ypatybė – ūgis, pirmasis antonimų poros narys išreiškia tos ypatybės daugumą, o antrasis – mažumą).
Pati paprasčiausia ir dažniausiai antonimų grupė yra antonimų pora, pvz.: didelis –mažas, geras – blogas, sotus – alkanas ir t. t.
Kai vienas antonimų poros narys turi sinonimų, tai anoniminiai santykiai susiklosto tarp visų sinoniminių grupių, pvz.: daiktas gali būti didelis, didžiulis, milžiniškas ir mažas, mažytis, mikroskopiškas.
Ne visi žodžiai gali turėti antonimų poras: tokių porų paprastai nesudaro dauguma konkrečios reikšmės daiktavardžių (pvz., lempa, gėlė, žaislas ir t. t.), tikriniai žodžiai, skaitvardžiai.
Antonimiškai gretinami tokie žodžiai, kurie reiškia tikrovės dalykų lyginimą ar vertinimą: gana gausūs būdvardžių ir iš jų padarytų prieveiksmių bei daiktavardžių antonimai, paprastai reiškiantys įvairias priešingas ypatybes (greitai – lėtai, ilgas – trumpas, linksmas – liūdnas, jaunystė – senatvė), erdvės, laiko ir kt. reikšmes turintys daiktavardžiai (rytas – vakaras), antonimiškumas būdingas ir kai kuriems veiksmažodžiams (be priešdėlių ir su jais), pvz.: susitikti – išsiskirti, sušilti – sušalti ir t. t., iš jų padarytiems daiktavardžiams (džiaugsmas – liūdesys), keletui įvardžių: šis, šitas – anas visas – joks, visi – niekas, ir prielinksnių (ant – po). Prie antonimų taip pat priskirtini ir tokie, kurių vienas narys yra dalyvis, turintis kokybinio būdvardžio reikšmę (žalia – išvirtas, basas – apsiavęs).
Šiame darbe bus aptarti antonimai ir jų poros nagrinėjant paradigminiu, sintagminiu, pragmatiniu aspektu, jų rūšys, tarpusavio ryšiai ir santykiai su kitomis kalbos dalimis, jų įtaka, funkcijos.
Antonimų reikšmės
Prieš pradedant išsamiau kalbėti apie antonimų klasifikaciją skirtingais aspektais, jų funkcijas ir ryšius, reikėtų išskirti antonimų reikšmes.
Antonimai gali reikšti2:
• Ypatybę (šią reikšmę daugiausia turi būdvardžiai, iš jų padaryti daiktavardžiai...
Šį darbą sudaro 2168 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!