1. Antanas Škėma – lietuvių moderniosios literatūros kūrėjas, prozininkas ir dramaturgas, bene garsiausias lietuvių egzodo (išeivijos) rašytojas.
2. Antanas Škėma savo kūryboje išreiškė katastrofų laikotarpio žmogaus pasaulėvoką: vertybių griūties, žmogaus vidinio suskilimo, baimės, grėsmės, nevilties išgyvenimus.
3. Jam svarbiausia buvo įprasminti save kūryboje (kaip ir Garšvai). Jo gyvenimo tikslas – kūryba. Jis nesiekė karjeros.
4. Būdinga ryški menininko, aktoriaus prigimtis.
5. Jam būdingas maištininko būdas. Bet viduje buvo jautrus (skaudžiai reagavo į savo kūrinio kritiką).
6. Gimė Lenkijoje, Lodzėje.
SUKREČIANTYS VAIKYSTĖS PRISIMINIMAI
7. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, šeima pasitraukė į Rusiją, vėliau į Ukrainą.
8. Rašytojui teko patirti po bolševikų perversmo Rusijoje kilusio pilietinio karo baisumus. Rašytojas prisimindavo žaidimus su pakartais ant žibintų baltagvardiečiais ir išgyventą siaubą, kai į butą įsiveržę girti raudonarmiečiai vos nenušovė tėvo ir kėsinosi išprievartauti motiną. Ši vaikystės patirtis vėliau atgims apysakoje ,,Saulėtos dienos‘‘.
9. Šeima į Lietuvą grįžo 1921m.
10. Škėma studijavo mediciną (iš jos išsinešė meilę lavonams), teisę, bet mokslų nebaigė.
11. Daugiausia laiko skirdavo teatrui: vaidino Kauno ir Vilniaus valstybiniuose dramos teatruose, režisavo spektaklius, pats ėmėsi dramaturgijos.
12. Škėma domėjosi filosofija (Frydricho Nyčės, Albero Kamiu, Šopenhauerio). Romane ,,Balta drobulė‘‘ Garšvos filosofijos autoritetai tokie patys.
ANTRASIS PASAULINIS KARAS
13. Antanas Škėma vedė ir susilaukė dukrelės Kristinos.
14. Vokietijos ir Sovietų Sąjungos karo pradžioje Škėma dalyvavo kovose su besitraukiančia sovietų kariuomene.
15. 1944m., vokiečiams traukiantis, buvo kviečiamas prisijungti prie partizanų, bet atsisakė ir su žmona bei dukra apsisprendė palikti tėvynę ir pasitraukė į Vokietiją. Nuo to laiko itin kritiškai vertindavo savo ir kitų patriotizmą, sakydavo, kad pirmaeiliai didvyriai žuvo ir žūsta Lietuvoje, o išeiviai visada liks antraeiliai.
GYVENIMAS AMERIKOJE
16. 1949 metais rašytojas su šeima persikėlė į JAV.
17. Gyvendamas Niujorke, dirbo darbininku fabrike, liftininku (kaip ir Antanas Garšva)
18. Net ir neturėdamas palankių sąlygų kurti, rašė dramas, prozą.
19. Aktyviai dalyvavo lietuvių išeivijos teatrinėje veikloje, bendradarbiavo lietuviškoje spaudoje.
20. 1961m., grįždamas iš ,,Santaros – Šviesos‘‘ kultūrininkų sąjūdžio suvažiavimo, A. Škėma žuvo autoavarijoje.
MODERNUS ŽMOGUS
21. Rašytojas ir aktorius...
Šį darbą sudaro 2754 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!