Konstitucija yra aukščiausias valstybės įstatymas. Jis įtvirtina svarbiausius valstybės visuomeninius santykius: valstybės konstrukciją, elementus, jų funkcionavimo pagrindus, kompetenciją. Ji apibrėžia tautos suverenitetą ir jo įgyvendinimo mechanizmą, tiesioginės ir atstovaujamosios demokratijos institutus. Taip pat Konstitucija įtvirtina žmogaus ir piliečio teisinę padėtį valstybėje, jo santykius su valstybe, pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių įgyvendinimą.
Pirmoji pastovi konstitucija nepriklausomoje Lietuvoje buvo priimta 1922 m. spalio 25 d. Simboliška ir prasminga, kad po penkis dešimtmečius trukusios sovietinės okupacijos, naujoji Lietuvos konstitucija buvo priimta 1992 m. – tą pačią spalio 25 d. – visuotiniame tautos referendume.
Darbo objektas: LR 1922 ir 1992m. Konstitucijos.
Darbo tikslas: pateikti šių Konstitucijų palyginimą.
Darbe naudojama informacija iš 1922 ir 1992 metų LR Konstitucijų bei tokių internetinių svetainių kaip : , ir kt.
1922 metų LR Konstitucija. Reikšmė ir bruožai.
Steigiamasis seimas posėdžiavo dvejus metus (išskyrus nuo 1920 spalio iki 1921 sausio, t.y tiesioginės Lenkijos agresijos prieš Lietuvą metu, kuomet įstatymų leidyba ir jų priežiūra buvo pavesta Mažajam seimui). Pagrindinis Steigiamojo Seimo tikslas buvo parengti ir konstitucijoje įtvirtinti naujos valstybės pagrindus.
Ši Konstitucija buvo priimta 1922 m. rugpjūčio 1 d. Ji susidėjo iš preambulės ir 15 skyrių, suskirstytų į 108 straipsnius. Preambulėje pažymima, kad konstituciją per savo įgaliotus atstovus priėmė tauta. Lietuvos valstybė skelbiama nepriklausoma demokratine respublika ir deklaruojama viena svarbiausių nuostatų, kad suverenintetas priklauso tautai.1
Konstitucijoje buvo užfiksuotas teisinis konstitucijos prioritetas visų teisės aktų sistemoje - “valstybėje neturi galios joks įstatymas, priešingas Konstitucijai” .2Nustatyta ir sudėtingesnė konstitucijos keitimo tvarka, kad eilinis seimas negalėtų lengvai kaitalioti konstitucijos straipsnių, pirmą kartą Lietuvos konstitucionalizmo istorijoje numatytas tiesioginis tautos įsikišimas sprendžiant konstitucijos keitimo klausimus (referendumas).
Seimas.
Suverenią valstybės valdžią pripažinusi tautai, ją vykdyti Konstitucija pavedė Seimui, dvinarei Vyriausybei, susidedančiai iš Respublikos prezidento ir Ministrų kabineto, taip pat Teismui. Nors ir deklaruojamas valdžių padalijimo principas, tačiau aiškiai į pirmą vietą konstitucija iškėlė parlamentą. Seimui skirtas trečiasis konstitucijos skyrius. Seimas – tai vienerių rūmų nuolatinė atstovaujamoji...
Šį darbą sudaro 2115 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!