Įvadas
Tarpukario Lietuvoje krikščionims demokratams netekus savo politinės įtakos, įsigaliojus autoritariniam režimui, katalikų filosofai mėgino išsiaiškinti jų partijos nesėkmes, bandė įrodyti tautininkų režimo trūkumus. Vieni iš tokių krikščionių demokratų partijos intelektualų buvo Stasys Šalkauskis ir Kazys Pakštas. Šie veikėjai aiškino korporatyvinės santvarkos privalumus, siūlė priemones stiprinti lietuvių tautai, kūrė savitą Lietuvos valstybės viziją. Kai kurios jų idėjos neprarado savo aktualumo ir šiomis dienomis, kitos anksčiau laiko pasižymėjo savo modernumu. Analzuojant S. Šalkauskio ir K. Pakšto darbus, jų idėjų ryšys su šių dienų realijomis bus pateiktas visoje darbo eigoje, neišskiriant konkrečios potemės.
Šio rašto darbo (kritinio straipsnio) tikslas palyginti S. Šalkauskio darbą „Momento reikalai ir principų reikalavimai“ su K. Pakšto straipsniu „Iš praėjusio dešimtmečio į ateinantį“ ir atrasti jų idėjų sąsajas, specifiškumą bei aktualumą šiomis dienomis. Uždaviniai: 1) apibūdinti krikščionių demokratų padėtį tarpukaryje, jų požiūrį į tuometines realijas (tai leis iššsiaiškinti, kas skatino ieškoti priemonių valstybės stiprinimui); 2) išryškinti S. Šalkauskio ir K. Pakšto idėjų savitumus ir jų paskirtį; 3) paanalizuoti abiejų autorių idėjas apie korporatyvinį visuomeninės santvarkos modelį; 4) išanalizuoti autorių požiūrį į demokratiją bei individo ryšį su valstybe.
Darbas atliktas lyginamuoju metodu (lyginami S. Šalkauskio ir K. Pakšto darbai) ir analizės metodu (analizuojami kitų autorių darbai šia tematika, lyginami du nagrinėjamų autorių idėjomis).
1. Krikščionys demokratai tarpukaryje. S. Šalkauskis ir K. Pakštas
1.1. Tarpukario Lietuvos realijos: krikščionių demokratų pozicijos
Lietuvoje nuo 1926m. prasidėjo esminiai lūžiai politiniame gyvenime: dviejuose Seimuose daugumą turėjusius Krikščionis demokratus pakeitė kairiųjų blokas, pastarųjų politika privedė prie valstybės perversmo, kuris pakeitė ne tik valdžios sudėtį, bet ir valstybės santvarkos modelį. Tokią nestabilią vidaus padėtį sunkino ir grėsminga išorinė padėtis – Lietuva apsupta grėsmingų kaimynių (Rusijos, Lenkijos, Vokietijos), o aštrėjanti tarptautinė padėtis neteikė vilčių saugumo garantijoms.
Stasys Šalkauskis, kalbėdamas apie krikščionių demokratų pralaimėjimą antrajame Seime, teigia, kad po pralaimėjimo „sąmonė visai savaimingai ieško pralaimėjimo priežasčių ir sykiu stengiasi surasti priemonių savo padėčiai pagerinti“1. Autoriaus...
Šį darbą sudaro 4062 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!