Napoleonas,kariavęs visoje Europoje,skleidė joje žmonių laisvę: visur naikino baudžiavą ir piliečių nelygybę prieš įstatymus. Napoleono paskleistieji laisvės šūkiai išgąsdino Europos vadovus. Tai sužadino lietuvių budrumą ir patriotizmą.
Slaptosios organizacijos Lietuvoje. Kai prieš bajorijos pastangas įgyti daugiau laisvių prasidėjo Rusų valdžios reakcija ir persekiojimai, kai rusai pradėjo spausti Vilniuje klestėjusį universitetą, - bajorijos tarpe ėmė plisti slaptos organizacijos. Viena iš stipriausiųjų to meto organizacijų buvo masonai. Tai liberališka šviesuomenės organizacija, kuri, gėrėdamasi švietimo ir prancūzų revoliucijos idėjomis, norėjo pakelti ekonominę ir kultūrinę krašto gerovę.
Bet daug veiklesnės buvo slaptosios jaunimo organizacijos, kurios rusų priespaudos įtakoje įsikūrė Vilniaus universitete ir kitose mokyklose.
Netrukus buvo įkurta Filaretų(doros mėgėjų) Draugija, į kurią buvo stengiamasi įtraukti kuo daugiau narių. Ir jos tikslas buvo panašus - mokslas, draugiškumas ir tėvynės meilė. Panašiais tikslais buvo įsteigta ir vadinamoji Spindulingųjų Draugija(Promieniści), kuri buvo grynai visuomeniška ir rūpinosi skleisti kilnias žmogiškumo ir patriotizmo idėjas, bendraudama su plačiaisiais jaunuomenės sluoksniais. Be to, Kėdainių, Kražių ir kt. mokyklose buvo įsikūrusi į vilniškes panašių organizacijų, pasivadinusių Juodaisiais Broliais.
Nė viena tų organizacijų savo įstatuose neturėjo politinių tikslų; tačiau žadindamos patriotizmą ir ragindamos rūpintis savo krašto reikalais, jos savaime kėlė nepasitenkinimą tais, kurie tą darbą trukdė. Taip buvo auklėjamas jaunimas, kuris pasiryžo, kad ir maišto keliu, išvaduoti savo kraštą iš Rusų jungo. Šias idėjas ugdė universitetas ir ypač gabus istorijos profesorius J.Lelevelis, kurio paskaitų susirinkdavo klausytis ne tik daugybė studentų, bet ir vilniečių.
Visiškai netikėtai beplintantį judėjimą 1823m. išardė rusai. Kai vienas Vilniaus gimnazijos mokinys ant lentos užrašė: ”Tegyvuoja gegužės 3 d. konstitucija!”(ši reforminio seimo konstitucija Lenkų ir Lietuvos bajorijos buvo laikoma siektinu idealu ir laisvės garantija). Tuojau po to policija suėmė Vilniaus jaunimo slaptųjų organizacijų dalyvius. Iš viso buvo apkaltinti 108 asmenys, iš kurių 20 buvo ištremta į Lenkiją, tarp jų A.Mickevičius, T.Zanas ir t.t. Policija šturmavo ir moksleivių organizacijas, jų narius karo teismas iš pradžių pasmerkė...
Šį darbą sudaro 3826 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!