Prijungus Lietuvą prie Rusijos Imperijos 1795m., įvyko nemažai pokyčių tiek socialinėje, tiek ekonominėje bei įstatyminėje srityse. Lietuvos miestams teko prisitaikyti prie Rusijoje galiojusių įstatymų ir nuostatų. Savivaldybių veiklą ėmė įtakoti centro valdžia. Atsirado naujų demografinių pokyčių.
Gana daug autorių savo darbuose nagrinėjo miestų privilegijas iki Liublino unijos ar trečiojo Lietuvos- Lenkijos valstybės padalinimo, tame tarpe ir miestų savivaldą, miestų Magdeburgo teisės. Savivaldybių veikla ypač gausiai aprašyta nuo Nepriklausomybės atgavimo, kai po pirmojo Pasaulinio karo susiformavo tautinė savivalda. Tačiau labai nedaug darbų, skirtų savivaldos problematikai tirti periodui, kai Lietuvos teritorija priklausė carinei Rusijai.
Pirmieji XIXa.- XXa. pr. darbai šia tema buvo istorinio- statistinio pobūdžio- tai įvairios ataskaitos, skirtos centrinei valdžiai; statistiniai duomenys apie gyventojų sudėtį, pakitimus; apie įstatyminių normų vykdymą. Labai populiarios publikacijos apie įvairių miestų ir miestelių istorinius paminklus, geografinius ir sociologinius ypatumus. Paminėtina F. Dobrianskio Vilniaus ir jo aplinkų istorinė geografinė apybraiža1, kur trumpai apžvelgta Vilniaus miesto istorija, visos buvusios tuo metu bažnyčios, cerkvės, varpinės, kitų religijų maldos namai, kapinės, istoriniai paminklai, sodai ir skverai, mokslo įstaigos ir bendrijos, labdaros įstaigos ir ligoninės, aprašytos Vilniaus miesto apylinkės. Šiame darbe buvo įvertinta Vilniaus ekonominė padėtis, ištekliai, socialinė ir etnografinė gyventojų sudėtis. Išvardintos visos mieste veikusios organizacijos ir draugijos, teatrai, koncertų salės ir panašiai. Tai tarsi valdininko ataskaita apie krašto pobūdį ir galimybes. Panašaus pobūdžio ir kitos šio laikotarpio statistinės ataskaitos2. Carinio laikotarpio istorikai kūrė valstybinę teisinę mokyklą, kuri ėmė vyrauti po baudžiavos panaikinimo. Visos Rusijos imperijos savivaldybių veiklą, įvykdytas reformas, savo darbuose tyrinėjo dauguma to meto istorikų. Paminėsime tik keletą jų. Tai D. Semenov3 darbas -1870 ir 1892 metų nuostatų teisinis įvertinimas ir kritika. Taip pat I.Mullov4 redaguotas leidinys- tai gana rimta studija: remiantis Maskvos ir Sankt- Peterburgo pavyzdžiu, kur žymiai anksčiau buvo įgyvendintos tam tikros savivaldos reformos, bandyta įrodyti naujų miestų nuostatų įvedimo būtinybę ir kituose imperijos miestuose. S. Ščeglovitov5 redaguotas...
Šį darbą sudaro 3472 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!